Unit Rate on Graphs

Unit Rate on Graphs

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7th 2-5 Graph Proportional Relationships

7th 2-5 Graph Proportional Relationships

7th Grade

15 Qs

Practice Proportional Relationships

Practice Proportional Relationships

7th Grade

15 Qs

Constant Rate of Change - Tables & Graphs

Constant Rate of Change - Tables & Graphs

7th Grade

20 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

15 Qs

Ordered pairs and relations

Ordered pairs and relations

7th Grade

17 Qs

Review for Unit 2: Proportional Relationships

Review for Unit 2: Proportional Relationships

7th Grade

15 Qs

Graphs of Proportional Relationships

Graphs of Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations

Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations

7th Grade

20 Qs

Unit Rate on Graphs

Unit Rate on Graphs

Assessment

Quiz

Mathematics, Other

7th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.2, 6.NS.C.5, 6.NS.C.8

+3

Standards-aligned

Created by

Elizabeth Connelly

Used 12+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What does the point (0,0) represent in context of the situation?

No cookies were sold.

No money is made selling cookies.

No money is made when selling two cookies.

No cookies were sold and no money was made.

Tags

CCSS.6.NS.C.5

CCSS.6.NS.C.6

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

A Canoe Rental company's prices are represented in the graph. What is the meaning of the point (1, 12)?

The company charges $1 for 1 hour.

The company charges $12 for 1 hour.

The company charges $1 for 12 hours.

The company charges $12 for 12 hours.

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Which statement below accurately represents the graph?
$100 is earned for each hour worked
$200 earned for every 2 hours worked
is the unit rate
$500 is earned for every 8 hours worked
$300 is earned after working 4 hours

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Which statement matches the graph?

Taylor can write 6 words in 150 minutes

Taylor can write 100 words in 4 minute

Taylor can write 50 words per minute

Taylor can write 2 words in 50 minutes

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Which graph shows a proportional relationship between x and y?
F
G
H
J

Tags

CCSS.7.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

The graph shows the cost of grapes when purchased by the pound.


What is the cost for 1 pound of grapes?

$0.70

$1.25

$2.00

$1.50

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
What is the unit rate for the rain fall?
2 cm per hour
1 cm per hour
1/2 cm per hour
4 cm per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?