Math Apps Final Exam Practice

Quiz
•
Life Skills
•
9th Grade
•
Hard
Lisa Miller
Used 4+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tami is a librarian and makes 10.25 per hour. If she regularly works 38 hours per week, what is her weekly gross pay?
$389.50
$48.25
$584.25
$400.25
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Darius waited on 15 tables, and the total bill from all these tables was $4975.00. Waiters typically earn 15% in tips. How much did Mike make in tips?
$575.25
$497.50
$746.25
$731.25
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Examine the check in the image. If you are writing a check to South Western High School for $25.00 to pay for graduation goodies, in which place woud you put the words "Twenty five dollars and 0/100"?
A
B
C
D
E
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Kari deposits $5,830 in an account that pays 3.9% simple interest. She keeps the money in the account for five years without any deposits or withdrawals. How much is in the account after five years?
$1,136.85
$6,966.85
$11,368.50
$29,150
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 1 pt
A breakfast cereal comes in two different sized packages. The 18-ounce box costs $4.50, while the 33-ounce box costs $7.50. Which box is the better buy? Find the cost per unit and determine which is cheaper per ounce. Select ALL that are TRUE.
The cost of the 18 ounce box is $0.25 per ounce.
The cost of the 33 ounce box is $0.31 per ounce
The 18 ounce box is the best buy
The 33 ounce box is the best buy.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the sale price if a 65-inch television for $1,150 is on sale at 25% off (nearest penny)
$1,125.00
$1,322.50
$862.50
$287.50
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the price of a Dell Inspiron laptop that costs $600. It is on sale for 10% off, and then include 6% sales tax. Calculate the sale price before finding sales tax.
$485.90
$490.50
$550.87
$572.40
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Baking Math Review

Quiz
•
7th - 12th Grade
10 questions
WRS 18-22

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Earnings Statements

Quiz
•
6th - 12th Grade
10 questions
Razonamiento matemático

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Math Apps Unit 4 part 2 Quiz

Quiz
•
9th - 12th Grade
13 questions
Telling Time in English: Basic

Quiz
•
KG - 12th Grade
11 questions
How much is it worth ?

Quiz
•
KG - 12th Grade
10 questions
Recipe Measurement Abbreviations and Conversions

Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Life Skills
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Lab Safety and Lab Equipment

Quiz
•
9th - 12th Grade
24 questions
Scientific method and variables review

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Getting to know YOU icebreaker activity!

Quiz
•
6th - 12th Grade