7th Grade Math EOG Released Items - Calculator Inactive

7th Grade Math EOG Released Items - Calculator Inactive

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

General Knowledge (TEST)

General Knowledge (TEST)

KG - 12th Grade

10 Qs

Central Tendency (Ungrouped Data)

Central Tendency (Ungrouped Data)

7th Grade

10 Qs

Latihan soal KSN matematika SD

Latihan soal KSN matematika SD

5th - 12th Grade

10 Qs

Testi Vlersues

Testi Vlersues

1st - 9th Grade

17 Qs

Parametrics Quiz

Parametrics Quiz

KG - University

10 Qs

Soal Olimpiade Sains Matematika Tahun 2023

Soal Olimpiade Sains Matematika Tahun 2023

6th - 8th Grade

20 Qs

Axioms, Factors, Multiples

Axioms, Factors, Multiples

6th - 7th Grade

19 Qs

INTRODUCTION TO GRAPHS

INTRODUCTION TO GRAPHS

7th - 8th Grade

10 Qs

7th Grade Math EOG Released Items - Calculator Inactive

7th Grade Math EOG Released Items - Calculator Inactive

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.EE.A.4, 7.EE.B.3, 6.EE.A.2C

+8

Standards-aligned

Created by

Robert Weissert

Used 19+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which expression has the least value when x = 100?

Tags

CCSS.6.EE.A.2C

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The cafeteria staff made sandwiches. Each sandwich had either rye or white bread, either ham or turkey, and either cheese or no cheese. The staff made an equal number of each type of sandwich. The sandwiches were placed on a tray. Without looking, Mary will choose a sandwich. What are the chances that Mary will get a sandwich with cheese?

1/8

1/6

1/3

1/2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A 5-lb bag of apples costs $4.50, and an 8-lb bag of the same type of apples costs $7.52. Greg found the unit price, which is the constant of proportionality between cost and weight, for each bag of apples. What is the difference in the unit prices?

$0.04 per pound

$0.12 per pound

$0.16 per pound

$0.21 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The scores that Joni and Sally received on their first seven assignments are shown in this table.

Which statement is true?

Sally’s median score is higher than Joni’s median score.

Sally’s median score is lower than Joni’s median score.

Sally’s median score is the same as Joni’s median score.

The median scores cannot be determined.

Tags

CCSS.6.SP.B.5C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tags

CCSS.6.EE.A.4

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Susan’s weekly earnings were proportional to the number of hours she worked. This table shows the number of hours Susan worked and the amount she earned.

How much money did Susan earn per hour?

$22.50

$19.00

$9.50

$7.50

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tags

CCSS.6.EE.A.4

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?