Semester 2 ('24) Final Review

Semester 2 ('24) Final Review

9th - 12th Grade

75 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

U6 Quiz - Exponent Rules and Fractional Exponents

U6 Quiz - Exponent Rules and Fractional Exponents

9th Grade

77 Qs

Midterm Review FOM 1

Midterm Review FOM 1

7th - 9th Grade

77 Qs

5.1 Analyzing Trigonometry

5.1 Analyzing Trigonometry

11th Grade

72 Qs

Power Rule with Fractions Practice - A

Power Rule with Fractions Practice - A

9th Grade

73 Qs

Properties of Exponents Mixed Review

Properties of Exponents Mixed Review

9th - 12th Grade

71 Qs

Properties Of Logarithms

Properties Of Logarithms

11th Grade

72 Qs

Review, Algebra 2, 2025 Semester 2

Review, Algebra 2, 2025 Semester 2

11th Grade

76 Qs

EXPONENTS FINAL QUIZ

EXPONENTS FINAL QUIZ

9th - 12th Grade

72 Qs

Semester 2 ('24) Final Review

Semester 2 ('24) Final Review

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Hard

Created by

Jessica Braun

Used 2+ times

FREE Resource

75 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

(2,4)

(-6, -28)

(2, -4)

(1, -6)

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

(-4,3)

(0,6)

(3,4)

(4,3)

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Billy has some one-dollar bills and some five-dollar bills. He has 14 bills. The value of the bill is $30. Solve a system of equations using elimination to find how many of each kind of bill he has.

4 five-dollar bills,

10 one-dollar bills

3 five-dollar bills,

15 one-dollar bills

5 five-dollar bills,

5 one-dollar bills

5 five-dollar bills,

9 one-dollar bills

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The school cafeteria sells two kinds of wraps: vegetarian and chicken. The vegetarian wrap cost $1 and the chicken wrap costs $2.90. Today they made $294.10 from the 144 wraps sold. How many of the wraps sold were vegetarian?

79 wraps

89 wraps

64 wraps

65 wraps

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You decide to market your own custom computer software. You must invest $3255 for computer hardware, and spend $2.90 to buy and package each disk. If each program sells for $13.75, how many copies must you sell to break even?

196 copies

301 copies

300 copies

195 copies

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

(3,4)

(2,1)

(3,0)

(1,1)

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

(5, 14)

(-1, 3)

(5, -4)

(-5, 11)

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?