PEP MATHEMATICS

PEP MATHEMATICS

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Measuring Liquid Volume Using Liters

Measuring Liquid Volume Using Liters

3rd Grade - University

12 Qs

Measurements in Liters

Measurements in Liters

6th Grade - University

15 Qs

Ratio & Proportion

Ratio & Proportion

6th Grade

15 Qs

Understanding and Converting capacity units

Understanding and Converting capacity units

5th - 6th Grade

13 Qs

Mathematics-Capacity

Mathematics-Capacity

5th - 8th Grade

10 Qs

Measurement

Measurement

KG - Professional Development

14 Qs

Milliliters and Liters

Milliliters and Liters

3rd Grade - University

15 Qs

Liters Volume

Liters Volume

3rd Grade - University

15 Qs

PEP MATHEMATICS

PEP MATHEMATICS

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

DACIa VERNON

Used 26+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1) To clean a pool ¾ litre of disinfectant is needed for every 4 litres of water. How many litres of disinfectant are needed for 40 litres of water?_________.

10 ¾

3 ⅙

30

7 ½

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1) If a recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar, how many cups of flour are needed for 9 cups of sugar?_________.

6

4

8

10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2) A car travels 180 miles on 12 gallons of gas. How many miles can it travel on 5 gallons of gas?_________.

75

90

60

100

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

3) If 5 apples cost $2.50, how much do 12 apples cost?_________.

$6.00

$5.00

$7.20

$8.40

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

(5) One serving of flitters has 150 calories and a mass of 50 grams. How many calories are in 5 grams of the flitters?_________

30

10

15

25

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5) A train travels 240 miles in 4 hours. How many miles can it travel in 6 hours at the same speed?_________.

360

480

300

400

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

6) If 4 pens cost $6, how much do 10 pens cost?_________.

$15.00

$12.50

$20.00

$25.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?