Následující text je společným zadáním pro úlohy 1 až 5. Jde o upravený úryvek z článku Digitální apokalypsa se blíží? Mobily škodí asi jako brambory uveřejněném na serveru lidovky.cz. Jednotlivé věty jsou označeny číslem v závorkách před začátkem věty.
(1) Kolem chytrých mobilních telefonů či notebooků se točí celý život mladé generace. (2) Jaký to má na děti a mládež vliv? (3) Psychologové stále hledají odpověď. (4) Výsledky však bývají rozporuplné. (5) Některé studie _____, že nástup digitálních technologií psychiku mladé generace nijak zvlášť _____. (6) Jiné výzkumy ale bijí na poplach a jejich autoři považují situaci za vážnou. (7) Sdělovací prostředky věnují přednostně pozornost varovným studiím. (8) Z vlastností dat ve velkých souborech vyplývá, že jako statisticky _____ mohou vyjít i vlivy, které na kvalitu lidského života zjevně _____ význam nemají. (9) Oxfordští psychologové Przybylski a Orbenová tak například zjistili, že stejně silný negativní vliv, jaký má na kvalitu života mládeže užívání digitálních technologií, lze prokázat i pro konzumaci brambor. (10) Děti, které se potýkají s problémy, si své trable přenášejí i do digitálního světa a tam pak může dojít k jejich eskalaci. (11) Pro děti, které v reálném světě závažným problémům nečelí, mohou být digitální technologie významným přínosem. (12) I proto jsou _____ digitálních technologií velmi různorodé.
Ve větě č. 5 jsou dvě slova vynechána. Z nabízených možností vyberte tu dvojici slov, která se na vynechané místo nejlépe hodí.