Class 7 maths Unitary method and Profit and loss

Class 7 maths Unitary method and Profit and loss

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

T1 : Nombor Nisbah

T1 : Nombor Nisbah

6th Grade

8 Qs

QUIZ 3 : TOPIC 11 [INCOMPLETE RECORDS & SINGLE ENTRY]

QUIZ 3 : TOPIC 11 [INCOMPLETE RECORDS & SINGLE ENTRY]

1st Grade - University

15 Qs

QUIZ 4 : ACCOUNTING CYCLE

QUIZ 4 : ACCOUNTING CYCLE

1st Grade - University

15 Qs

VC Quiz Series 1

VC Quiz Series 1

6th - 8th Grade

10 Qs

name of accounts

name of accounts

1st - 10th Grade

12 Qs

Lines and Angles

Lines and Angles

3rd - 6th Grade

15 Qs

QUIZ 3 : ACCOUNTING FOR RECEIVABLES

QUIZ 3 : ACCOUNTING FOR RECEIVABLES

1st Grade - University

13 Qs

QUIZ 2 : TOPIC 11 [INCOMPLETE RECORDS & SINGLE ENTRY]

QUIZ 2 : TOPIC 11 [INCOMPLETE RECORDS & SINGLE ENTRY]

1st Grade - University

15 Qs

Class 7 maths Unitary method and Profit and loss

Class 7 maths Unitary method and Profit and loss

Assessment

Quiz

Education

6th Grade

Hard

Created by

AVGS Tunes

Used 10+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The cost of 40 meters of cloth is Rs 200. Find the cost of 50 meters of cloth.

RS 240

RS 150

RS 250

RS 100

Answer explanation

Given cost of 40 meters of cloth = Rs 200

Cost of 1 meter of cloth = (200/40)

Therefore, the cost of 50 chocolates = (200/40) × 50

= Rs 250

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Travelling 900 km by rail costs Rs 280. What would be the fare for a journey of 360 km when a person travels by the same class?

RS 547

RS 112

RS 224

RS 671

Answer explanation

Given that cost of travelling 900 km by rail = Rs 280

Therefore cost of travelling 1 km by rail = (280/900)

Hence, Cost of travelling 360 km by rail = (280/900) × 360

= Rs 112

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If the sales tax on a purchase worth Rs 60 is Rs 4.20. What will be the sales tax on the purchase worth of Rs 150?

RS 56.4

RS 11.12

RS 10.50

RS 102.45

Answer explanation

Given sales tax on the purchase worth of Rs 60 = Rs 4.20

Sales tax on the purchase worth of Rs 1 = Rs 4.2060

Hence, sales tax on the purchase worth of Rs 150 = (4.20/60) × 150

= Rs 10.50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

52 packets of 12 pencils each, cost Rs 499.20. Find the cost of 65 packets of 10 pencils each.

RS 821

RS 520

RS 614

RS 117

Answer explanation

Given total number of pencils in 52 packets of 12 pencils each = 52 × 12

= 624 pencils

Also, given that cost of 624 pencils = Rs 499.20

Cost of 1 pencil = (499.20/624)

Number of pencils in 65 packets of 10 pencils each = 65 x 10

= 650 pencils

Therefore, cost of 650 pencils = (499.20/624) × 650

= Rs 520.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Given the following values, find the unknown values:

(i) C.P. = Rs 1200, S.P. = Rs 1350 Profit/Loss?

RS 217

RS 114

RS 542

RS 150

Answer explanation

(i) Given CP = Rs. 1200, SP = Rs. 1350

Clearly CP < SP. So, profit.

Profit = SP – CP

= Rs. (1350 – 1200)

= Rs. 150

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

C.P. =? S.P. = Rs 1254, Loss = Rs 32

RS 450.25

RS 2395.50

RS 2035.10

RS 1050.24

Answer explanation

Given CP = ?, SP = Rs. 2390, loss = Rs. 5.50

Loss = CP – SP

5.50 = CP – 2390

= Rs. (5.50 + 2390)

= Rs. 2395.50

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Calculate the profit or loss and profit or loss percent in each of the following cases:

(i) C.P. = Rs 4560, S.P. = Rs 5000

82.12%

66%

96.5%

14.96%

Answer explanation

(i) Given CP = Rs. 4560, SP = Rs. 5000

Here, clearly SP > CP. So, profit.

Profit = SP – CP

= Rs. (5000 – 4560)

= Rs. 440

Profit % = {(Profit/CP) x 100} %

= {(440/4560) x 100} %

= {0.0965 x 100} %

Profit % = 9.65%

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?