Giselle bought 10 boxes of candy for $7.50. How much would 4 boxes cost?
Help: First find the unit price, then calculate for price of 4 boxes.
Formula for unit price:
price/quantity=unit price
Warm Up 3.6
Quiz
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
Hard
Mr. Nash
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Giselle bought 10 boxes of candy for $7.50. How much would 4 boxes cost?
Help: First find the unit price, then calculate for price of 4 boxes.
Formula for unit price:
price/quantity=unit price
$26.0
$2.60
$3.00
.75
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jair's annual salary is $60,000 a year.
How much does he make monthly?
$4000
$5000
$4500
$450
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Angel's monthly gross salary is $4500.00.
Estimate his monthly net salary.
hint: 70% of gross is net.
4500 x .70
$4000
$3150
$315
$31.50
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is likely to happen if you increase the amount of your down payment on your car loan?
Your monthly payment will be lower
Your monthly payment will be higher
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How does having a better credit rating affect your monthly car payment?
Lower Payment
Higher Payment
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Groceries are a variable expense
true
false
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
Convert 6% to a decimal.
15 questions
Credit Cards/Finance Charge
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Stats 6.2 Homework
Quiz
•
10th Grade
12 questions
7.3A Mortgage Payments & Escrow Worksheet
Quiz
•
11th - 12th Grade
10 questions
Credit Card Review CC
Quiz
•
12th Grade
10 questions
7.8 HW Using the TVM Solver to Understand Loans
Quiz
•
11th - 12th Grade
13 questions
Leasing and Financing Practice
Quiz
•
12th Grade
10 questions
Buying a House Project
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
College Math Fall Semester Review
Quiz
•
12th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance
Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade