Practice adding and subtracting money

Practice adding and subtracting money

2nd Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

HCS Money and Time !

HCS Money and Time !

2nd Grade

15 Qs

Add/Subtract/Multiply Decimals

Add/Subtract/Multiply Decimals

2nd - 6th Grade

10 Qs

Counting Coins

Counting Coins

1st - 3rd Grade

10 Qs

Money values, word problems, and counting coins.

Money values, word problems, and counting coins.

2nd Grade

10 Qs

Making Change

Making Change

2nd Grade

12 Qs

Counting Money and Making Change

Counting Money and Making Change

2nd - 6th Grade

10 Qs

Solving Real World Money Problems

Solving Real World Money Problems

2nd Grade

10 Qs

2nd grade math

2nd grade math

KG - 3rd Grade

10 Qs

Practice adding and subtracting money

Practice adding and subtracting money

Assessment

Quiz

Mathematics

2nd Grade

Hard

Created by

Brian West-King

Used 32+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sara bought a toy for $4.50 and a book for $3.25. How much did she spend in total?

$7.25

$7.75

$8.00

$7.50

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

John had $10.00. He bought a snack for $2.75. How much money does he have left?

$7.25

$7.75

$8.25

$6.25

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If you buy a toy car for $5.50 and give the cashier a $10 bill, how much change should you receive?

$4.00

$4.50

$5.50

$4.25

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Emma has $15.00 and wants to buy a doll that costs $11.25. How much money will she have after the purchase?

$3.75

$4.25

$3.25

$4.75

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pack of stickers costs $2.10 and a notebook costs $1.90. How much do both cost together?

$4.00

$3.00

$4.50

$3.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mike found $20.00 on the ground. He spent $6.50 on lunch and $5.25 on a book. How much money does he have left?

$8.25

$7.75

$9.25

$8.75

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lily had $5.24. She spent $1.25 for a granola bar, and $2.78 on for a bottle of juice. How much money does she have now?

$1.21

$1.31

$1.26

$1.11

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?