Untitled Quiz

Untitled Quiz

Professional Development

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Conjunctions

Conjunctions

Professional Development

6 Qs

Teens 2 - Unit 7, act. 17

Teens 2 - Unit 7, act. 17

KG - Professional Development

12 Qs

Quantifiers

Quantifiers

Professional Development

10 Qs

Keeping fit

Keeping fit

Professional Development

14 Qs

World Food Day (Tips to be healthy)

World Food Day (Tips to be healthy)

Professional Development

12 Qs

Food and Restaurants

Food and Restaurants

6th Grade - Professional Development

14 Qs

Fast-Food Restaurant

Fast-Food Restaurant

Professional Development

12 Qs

Unit 3 - types of restaurants

Unit 3 - types of restaurants

Professional Development

13 Qs

Untitled Quiz

Untitled Quiz

Assessment

Quiz

English

Professional Development

Hard

Created by

Magda Turłaj

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What food is included in the Number 3 set at McDonald's?

Chicken, fries and drink

Burger, fries and drink

Hot dog, fries and drink

Pizza, fries and drink

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much does the Number 3 combo cost in New York?

$9.79

$11.48

$10.39

$12.50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

According to which study, Americans spend about $1,200 annually on fast food?

Research of an independent institute

Research of Yale University

Research of Stanford University

Research of Harvard University

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What colors are used by fast food restaurants to attract customers' attention?

Pink and brown

Yellow and purple

Red and orange

Blue and green

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What other tricks do fast food restaurants use to increase customer spending?

All of the above

Hidden value menu

Using the 0.89 pricing format

Not showing the dollar sign in prices

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the star of the menu in fast food restaurants?

Drink

Set meal

Burger

Fries

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much do you save by ordering the Number 3 combo instead of individual items?

20 centów

9 centów

5 centów

15 centów

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?