Write the ratio of apples to oranges if there are 4 apples and 6 oranges.
Math Topic 5 Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Nadia Kanu
Used 4+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3:2
1:2
4:6
2:3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find an equivalent ratio to 3:5.
4:7
5:3
6:10
1:2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the ratio of boys to girls in a class is 2:3, and there are 20 students in total, how many boys are there?
12
5
8
15
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Graph the ratio 2:3 using repeated addition.
2 + 2 = 4
3 + 3 = 6
2 + 2 + 2 = 6
2 + 3 = 5
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If it takes 5 hours to mow 3 lawns, what is the unit rate of lawns mowed per hour?
2.5 lawns per hour
1.5 lawns per hour
4.5 lawns per hour
0.6 lawns per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Compare the unit rates of 3 miles in 1 hour and 5 miles in 2 hours to find the lesser unit rate.
5 miles in 1 hour
3 miles in 1 hour
3 miles in 2 hours
2 miles in 1 hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 3 pounds of strawberries cost $9, what is the unit price per pound?
$2 per pound
$4 per pound
$3 per pound
$5 per pound
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Florida FSA Math Review- 6th Grade

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Solve unit rate problems

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Ratios Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade