Determine the better buy using unit rate: A 12-pack of juice boxes costs $4.80. A 6-pack of the same juice boxes costs $2.40. Which is the better buy?
Unit Rate Review

Quiz
•
Others
•
7th Grade
•
Hard
Luis Antonio
Used 6+ times
FREE Resource
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
6-pack for $4.80 is the better buy
Both packs have the same unit rate
12-pack for $2.40 is the better buy
12-pack for $4.80 is the better buy
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Determine the better buy using unit rate: A 20-ounce bottle of shampoo costs $5. A 10-ounce bottle of the same shampoo costs $2.50. Which is the better buy?
The 20-ounce bottle costs twice as much as the 10-ounce bottle
The 20-ounce bottle is cheaper per ounce
The 10-ounce bottle is more expensive overall
Both bottles are the same price per ounce.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Solve word problems involving unit rate: If 8 gallons of paint cover 320 square feet, how many gallons of paint are needed to cover 400 square feet?
20 gallons
10 gallons
15 gallons
5 gallons
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Solve word problems involving unit rate: If a car travels 240 miles on 12 gallons of gas, how far can it travel on 15 gallons of gas?
200 miles
180 miles
150 miles
300 miles
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Compare unit rates: A car travels 300 miles on 10 gallons of gas. Another car travels 400 miles on 15 gallons of gas. Which car has the better fuel efficiency?
The second car has a unit rate of 26.67 miles per gallon, so it has worse fuel efficiency.
The second car has a unit rate of 35 miles per gallon, so it has better fuel efficiency.
The first car has a unit rate of 20 miles per gallon, so it has worse fuel efficiency.
The first car has a unit rate of 30 miles per gallon, and the second car has a unit rate of 26.67 miles per gallon. Therefore, the first car has better fuel efficiency.
Similar Resources on Quizizz
10 questions
ICT for Grade 7

Quiz
•
7th Grade
10 questions
VIA 4F

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Who am I?

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Electrical Engineering Quiz Syah & Hazziq Group

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Motion: Speed

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ratio and Proportion Challenge

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Home Sweet Home in the Garage

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Money Matters: Change and Conversion

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Others
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
17 questions
Parts of Speech

Quiz
•
7th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
44 questions
El fin del año- 7th

Quiz
•
7th - 12th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Subtracting Integers

Lesson
•
6th - 8th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade