Unit Rate and Quantity Conversion Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Kayla Peetz
Used 4+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 4 pts
Finding unit rate: If 8 gallons of paint cost $32, what is the unit rate in dollars per gallon?
$4
$8
$24
$16
Tags
unit rate
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 4 pts
Finding unit rate: If a car travels 240 miles in 4 hours, what is the unit rate in miles per hour?
120 miles per hour
30 miles per hour
60 miles per hour
200 miles per hour
Tags
unit rate
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 4 pts
Finding unit rate: If 5 pounds of apples cost $10, what is the unit rate in dollars per pound?
$2
$7
$3
$5
Tags
unit rate
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 4 pts
Finding unit rate: If a printer can print 120 pages in 3 minutes, what is the unit rate in pages per minute?
40 pages per minute
80 pages per minute
30 pages per minute
60 pages per minute
Tags
unit rate
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 4 pts
Converting metric quantities: Convert 500 grams to kilograms.
5
50
0.005
0.5
Tags
conversions
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 4 pts
Converting metric quantities: Convert 3.5 kilometers to meters.
35
3500
5000
3.5
Tags
conversions
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 4 pts
Converting metric quantities: Convert 750 milliliters to liters.
75
0.75
7.5
0.075
Tags
conversions
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Rates

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Customary Units Converting

Quiz
•
4th Grade - University
20 questions
Converting Customary Units

Quiz
•
5th Grade - University
20 questions
SOL 6.12

Quiz
•
5th - 6th Grade
11 questions
Converting Customary Units Measurement Systems

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade