Calculating Unit Rates with Fractions

Calculating Unit Rates with Fractions

7th Grade

26 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

7th Grade

22 Qs

Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

7th Grade

22 Qs

Unit 1-3 Mixed Questions

Unit 1-3 Mixed Questions

7th Grade

21 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

7th Grade

24 Qs

Rates, Ratios, and Unit Rates

Rates, Ratios, and Unit Rates

6th - 7th Grade

25 Qs

Unit Rate, Rate Tables & Solving Proportions Practice

Unit Rate, Rate Tables & Solving Proportions Practice

7th Grade

25 Qs

Digits Unit A Review

Digits Unit A Review

7th Grade

21 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

22 Qs

Calculating Unit Rates with Fractions

Calculating Unit Rates with Fractions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.NS.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3

+2

Standards-aligned

Created by

Cindy Villalobos

Used 15+ times

FREE Resource

26 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Priya and Abigail are organizing a picnic and have 42 avocados to distribute equally into 7 bags. How many avocados will each bag hold?

7 avocados/bag

6 avocados/bag

7 bags/avocado

14 avocados/bag

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Samuel and Elijah are planning a cupcake party and they bought six tubs of frosting for $5. How much does one tub of frosting cost? Help them figure it out!

$1 per tub

$8.30 per tub

$0.83 per tub

$0.08 per tub

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Lily and Jackson are on a road trip adventure! They recorded their journey in the table below. Can you help them find the unit rate of their travel in miles per hour?

Time (hours)Distance (miles)
290
3135
5225
6270

45

90

135

2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Lily and Aiden are planning a picnic and want to buy some delicious potato salad from the deli. The cost, c, of potato salad by its weight in pounds, p, is given in the table above.  Which equation best models this data?

c = .29p

c = 3.5p

p = .29c

p = 3.5c

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Jonah and his friends, Anika and David, love skating at the local rink. They often challenge each other to see who can skate the longest! One day, Jonah paid $45.50 for his skating session. Can you figure out how many hours he skated?

8 hours

6 hours

5 hours

7 hours

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Emma decided to make a delicious trail mix for her hiking trip. She bought 3 pounds of granola for $3.75. Can you help Emma figure out how much she spent per pound of granola?

$1.25 per pound

$1 per pound

$2 per pound

$1.50 per pound

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Abigail and Kai went on a road trip and stopped to refuel their car. They paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

$0.40

$9.00

$2.50

$0.90

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?