Calculating Unit Rates with Fractions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Cindy Villalobos
Used 15+ times
FREE Resource
26 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Priya and Abigail are organizing a picnic and have 42 avocados to distribute equally into 7 bags. How many avocados will each bag hold?
7 avocados/bag
6 avocados/bag
7 bags/avocado
14 avocados/bag
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Samuel and Elijah are planning a cupcake party and they bought six tubs of frosting for $5. How much does one tub of frosting cost? Help them figure it out!
$1 per tub
$8.30 per tub
$0.83 per tub
$0.08 per tub
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Lily and Jackson are on a road trip adventure! They recorded their journey in the table below. Can you help them find the unit rate of their travel in miles per hour?
Time (hours) | Distance (miles) |
---|---|
2 | 90 |
3 | 135 |
5 | 225 |
6 | 270 |
45
90
135
2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Lily and Aiden are planning a picnic and want to buy some delicious potato salad from the deli. The cost, c, of potato salad by its weight in pounds, p, is given in the table above. Which equation best models this data?
c = .29p
c = 3.5p
p = .29c
p = 3.5c
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Jonah and his friends, Anika and David, love skating at the local rink. They often challenge each other to see who can skate the longest! One day, Jonah paid $45.50 for his skating session. Can you figure out how many hours he skated?
8 hours
6 hours
5 hours
7 hours
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Emma decided to make a delicious trail mix for her hiking trip. She bought 3 pounds of granola for $3.75. Can you help Emma figure out how much she spent per pound of granola?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Abigail and Kai went on a road trip and stopped to refuel their car. They paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
25 questions
Rates, Ratios, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
25 questions
Unit Rate, Rate Tables & Solving Proportions Practice

Quiz
•
7th Grade
25 questions
unit rate

Quiz
•
7th Grade
22 questions
7th Grade Math Proportions Fortnite!

Quiz
•
7th Grade
22 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
22 questions
Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
22 questions
Lines in Context

Quiz
•
7th - 9th Grade
21 questions
Chandler graphing proportional relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade