Flix Theatres allows movie-goers to buy large commemorative popcorn buckets for $25 and then pay $1.50 per refill for the entire year.
Write an expression to represent the total cost of x orders of popcorn with a bucket.
Math 7 Plus End-of-Unit 7 Study Guide
Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Medium
Kellie Hackney
Used 5+ times
FREE Resource
25 questions
Show all answers
1.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Flix Theatres allows movie-goers to buy large commemorative popcorn buckets for $25 and then pay $1.50 per refill for the entire year.
Write an expression to represent the total cost of x orders of popcorn with a bucket.
Mathematical Equivalence
ON
2.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
If you don’t have the bucket, a large popcorn costs $6.50.
Write an expression to represent the total cost of x orders of popcorn without a bucket.
Mathematical Equivalence
ON
3.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Flix Theatres allows movie goers to buy large commemorative popcorn buckets for $25 and then pay $1.50 per refill for the entire year.
If you don’t have the bucket, a large popcorn costs $6.50.
Write an equation to represent when the price is the same with and without the bucket
(set the two expressions equal to each other).
Mathematical Equivalence
ON
4.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Solve the equation to find how many popcorn orders cost the same with and without the bucket.
Just write the value of x, don't write x=
Mathematical Equivalence
ON
5.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the total cost of popcorn orders when it is the same with and without the bucket?
Mathematical Equivalence
ON
6.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Kylie and Ricardo decide to start a dog watching business for their neighborhood.
Kylie thinks it would be best to charge customers $27 for a membership and then $5 per time they walk a dog.
Write an expression to represent the total cost of x walks.
Mathematical Equivalence
ON
7.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Kylie and Ricardo decide to start a dog watching business for their neighborhood.
Ricardo thinks it would be best to charge $8 per dog walk.
Write an expression to represent the total cost of x walks.
Mathematical Equivalence
ON
20 questions
Solving Equations One Variable
Quiz
•
8th Grade - University
20 questions
Algebraic Properties in Word Problems
Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Multidigit Equations Word Problems
Quiz
•
8th Grade - University
20 questions
Solving Equations with Grouping
Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Equations in One Variable
Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Solutions to One Variable Linear Equations
Quiz
•
8th Grade - University
20 questions
Solving Equations for Variables
Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Solving Equations with More Than One Variable
Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance
Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade