ACC Unit 5 Quiz 1 & R Unit 3 Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Peter Stika
Used 21+ times
FREE Resource
6 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate:
140 miles in 4 hours. How fast in miles per hour?
35 miles per hour
0.03 miles per hour
70 miles per hour
35 hours per mile
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you purchase 10 pounds of ham for $40.70, how much is it in dollars per pound?
$0.25/lb
$4.07/lb
4.07 lb per dollar
$407/lb
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mr. Stika is filling up his dogs' kitty pool with water so they can play. He is filling it up at a rate of 12 gallons every 45 seconds. What is the unit rate in gallons per minute?
16 gallons per minute
3.75 gallons per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Matuszewski runs 12 laps on a track that is 400 meters long. It takes her 50 minutes. What is her rate in laps per minute?
0.24 laps per minute
8 laps per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
While jumping rope for 3 minutes, Carlos burned 42 calories. If he jumped rope for 6.5 minutes, how many calories would he expect to burn?
273 calories
14 calories
91 calories
19.5 calories
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
Fill in the correct blanks below:
Value-Mart is advertising a Back-to-School sale on pencils. A pack of 30 pencils sells for $4.50 whereas a 12-pack of the same brand costs $1.68. The unit price of the 30-pack is (a) while the unit price of the 12-pack is (b) . Therefore, the (c) is the better buy.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Similar Resources on Quizizz
7 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ratios and Rates Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Fun Unit Rate Challenges for 5th Graders!

Quiz
•
5th Grade - University
7 questions
7.RP.A.1 Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates, Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Grade 6 Unit Rate Challenges: Calculate & Compare Rates

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade