Calculate the unit rate for the following ratio: 15 miles in 3 hours
Unit Rate Practice

Quiz
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
Hard
Nicole Illuzzi
Used 1+ times
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3 miles per hour
5 miles per hour
2 miles per hour
10 miles per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Calculate the unit rate for the following ratio: 24 ounces for $3
$1.00 per ounce
$0.50 per ounce
$0.24 per ounce
$0.125 per ounce
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Calculate the unit rate for the following ratio: 40 pages in 5 minutes
8 pages per minute
12 pages per minute
6 pages per minute
10 pages per minute
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Solve the word problem: A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate of the car's speed?
40 miles per hour
80 miles per hour
120 miles per hour
60 miles per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Solve the word problem: A store sells 12 cans of soda for $6. What is the unit rate per can?
$0.25 per can
$10.00 per can
$0.50 per can
$1.00 per can
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Solve the word problem: A machine can produce 500 bottles in 2 hours. What is the unit rate of production?
100 bottles per hour
400 bottles per hour
250 bottles per hour
600 bottles per hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Compare the unit rates: 10 miles in 2 hours and 15 miles in 3 hours. Which has a higher unit rate?
Both have the same unit rate
10 miles in 2 hours has a higher unit rate
15 miles in 3 hours has a higher unit rate
The unit rates cannot be compared
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratio and Rates Quiz

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
16 questions
Finding Unit Rate in Real World

Quiz
•
7th Grade - University
17 questions
Ratios, Rates, Unit Rate and Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
19 questions
Ratios, Unit Rates, Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Real World Problem Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Finding Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
16 questions
Unit Rate Fill in the Blank

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade