Write expressions for Word Problems

Write expressions for Word Problems

6th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Writing Expressions

Writing Expressions

6th Grade

12 Qs

March MATHness Grade 7 Week 2

March MATHness Grade 7 Week 2

6th - 8th Grade

10 Qs

L(2.1) Expressions worksheet

L(2.1) Expressions worksheet

6th Grade

13 Qs

OST Math Review  #1

OST Math Review #1

5th Grade - University

10 Qs

Expressions Review

Expressions Review

6th Grade

9 Qs

Translate and Evaluate Expressions

Translate and Evaluate Expressions

6th Grade

10 Qs

FSA 6th Grade

FSA 6th Grade

6th Grade

13 Qs

Modeling Expressions

Modeling Expressions

6th - 7th Grade

11 Qs

Write expressions for Word Problems

Write expressions for Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Karen Illian

Used 2+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Carlos and June both have a collection of Pokemon Cards. Carlos has 5 more than twice the cards that June has.  Write an expression to represent the number of cards Carlos has. Use x to represent the number of cards June has.

5(2x)

5 + 2x

2x - 5

10x

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The bowling alley charges $5.50 for each game bowled and $3.00 for shoe rental.  Matthew bowls some games and rents a pair of shoes. Write an expression to represent Matthew’s total cost for bowling (g) games and renting a pair of shoes.

5.50 + 3g

5.50 + 3 + g

5.50g + 3

none of these

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Victoria babysits for several families.  She is paid $8.00 per hour and a $6.00 fee to cover her gas expense driving to and from the house.  Write an expression to represent Victoria’s pay for babysitting (h) hours.

8 + h + 6

6h + 8

8h + 6

8h - 6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Samuel takes some friends out to eat and pays for each person’s bill.  Each meal costs $18.00 and each drink costs $2.50.  Write an expression to represent Samuel’s total cost for (n) meals and (n) drinks.

18 + n + 2.50 + n

18n + 2.50n

20 + 2.50n

2n + 22.50

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At the fun-park, it costs $8 to rent an electric scooter and $12 to rent a go-cart.  For Luke’s birthday, the total cost of rentals was $168.  If s represents the number of scooters rented and g represents the number of go-carts rented, write an equation to represent the situation.

12s + 8g = 168

12g + 8s = 168

12 + 8 + s + g = 168

20s + 2g = 168

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

I have a secret number.  My secret number is equal to "38 decreased by 5 times a number".  Write an expression to represent this situation.

38 - 5n

5n - 38

38n - 5

5 - 38n

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write an expression to represent "8 times the sum of 4 and 5.”

8 X (4 - 5)

8 X (4 + 5)

8 + 4 X 5

8 X 4 + 5

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write an expression to represent “Twice a number added to 74”

 

3n + 74

2n + 74

2 + n + 74

74n + 2n