Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

T1 2.1 Faktor, faktor sepunya dan faktor sepunya terbesar

T1 2.1 Faktor, faktor sepunya dan faktor sepunya terbesar

7th Grade

10 Qs

Quiz 1.1

Quiz 1.1

7th Grade

10 Qs

Compare and identify fractions

Compare and identify fractions

6th - 8th Grade

15 Qs

NATIONAL MATHEMATICS DAY

NATIONAL MATHEMATICS DAY

5th Grade - Professional Development

10 Qs

MATH 7 UNIT III PRE-UNIT ASSESSMENT

MATH 7 UNIT III PRE-UNIT ASSESSMENT

7th Grade

15 Qs

7th Reg. Fall Review

7th Reg. Fall Review

7th - 8th Grade

12 Qs

HCF and LCM Quiz

HCF and LCM Quiz

5th - 12th Grade

10 Qs

Math 1 Quarter 2 LT2 Review

Math 1 Quarter 2 LT2 Review

7th Grade

10 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Easy

CCSS
7.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.1

+4

Standards-aligned

Created by

Emily Chun

Used 6+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Tags

CCSS.7.RP.A.1

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

One of the buses traveled 133 miles and used 19 gallons of gas. How many miles per gallon did the bus get?

[DO NOT put labels in answer]

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

A printer can scan 242 stickers on 22 pages. How many stickers can be scanned per page?

[DO NOT put labels in answer]

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.6.NS.B.2

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Devon grew 90 flowers with 30 seed packets. With 37 seed packets, how many total flowers can Devon have in his garden? [DO NOT put labels in answer]

Tags

CCSS.3.OA.D.8

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Tags

CCSS.7.RP.A.1

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Tags

CCSS.7.RP.A.1

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

An ice company charged $6.02 for 7 bags of ice. How much would 12 bags cost?

[DO NOT put labels in answer]

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?