Chapter 6 Rate Test

Chapter 6 Rate Test

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Unit Rate Comparison Challenge!

Unit Rate Comparison Challenge!

6th Grade

17 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Speed, Distance, and Time Formulas

Speed, Distance, and Time Formulas

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

6th Grade

17 Qs

Averages

Averages

4th - 8th Grade

10 Qs

Speed, Distance, Time

Speed, Distance, Time

6th Grade

12 Qs

Speed, distance and time

Speed, distance and time

6th Grade

10 Qs

Chapter 6 Rate Test

Chapter 6 Rate Test

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Stacy Gray

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Anika, Zoe, and Aiden are in a class. Their weights are recorded as follows: Anika weighs 40kg, Zoe weighs 45kg, and Aiden weighs 50kg. What is their average weight?

45
52
47
42

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Bangkok can get very hot in the summer months. The temperature in Bangkok during a period of 1 week was 33° C, 32°C, 31°C, 39°C, 35°C, 30°C and 38°C. What was the average daily temperature in Bangkok during this week?

36
34
29
40

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Jenny bought 4 books in a bookstore. The prices of the first 3 books are listed in the table below. The average price she paid for all four books was $18 per book. How much did she pay for the 4th book?

$20
$25
$18
$15

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Peter bought 4 toys. The prices of the first 3 toys he bought are shown in the table below. The average price he paid for the 4 toys was $25 per toy. How much did he pay for the 4th toy?

$20
$30
$35
$25

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Amy drove to her mother's house, which is 204 miles away. If it took her 3 hours, what was her average speed per hour?

68 miles
85 miles
102 miles
51 miles

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Four gallons of gasoline cost $16.80. What is the price per gallon?

$5.10
$3.50
$6.25
$4.20

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A T-shirt launcher can launch 5 shirts in 20 minutes. What is the rate in shirts per hour?

10
20
25
15

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?