Unit 2 Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+9
Standards-aligned

Laquettia Mays
Used 19+ times
FREE Resource
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A bag of marbles has 5 red marbles, 9 blue and 7 green. Select the correct ratios for red to green marbles?
5 to 16
5:7
5 to 9
5 to 21
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
For Language Arts, Sue read 4 mystery novels, 5 non-fiction, 8 graphic novels, and 2 sci-fi books.
What is the ratio of graphic novels to non- fiction books?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jane bought 12 bags of candy for $12.48. What is the unit price?
$1.04
$2.04
$3.04
$0.04
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Your bike speed is 2.5 miles for every 1 hour. What is the value of A and B?
A= 3
B= 10
A=2
B= 10
A= 4
B= 5
A= 1
B= 10
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The table shows the prices of different fruit per pound. Which fruit costs $1.50 per pound?
Bananas
Apples
Pears
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Solve for the value of x in the proportion.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lee saves $1 for every $20 he makes. If he made $400 in 1 week, which proportion will solve for how much money he saves to what he makes?
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Fraction/Decimal Practical Problems Review

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Open Up Resources Grade 6 Unit 2 Mid-Review of Lessons 1-10

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Percent Equation and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Solve unit rate problems

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Decimals (All Operations)

Quiz
•
5th - 7th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade