Unit 2 Review

Unit 2 Review

6th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios,  Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

5th - 7th Grade

18 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Multiplication of Decimals

Multiplication of Decimals

4th - 6th Grade

15 Qs

Add, Subtract and Multiply Decimals

Add, Subtract and Multiply Decimals

6th Grade

15 Qs

Decimals Word Problems (GED)

Decimals Word Problems (GED)

6th - 8th Grade

12 Qs

Add Subtract Multiply Decimals Practice

Add Subtract Multiply Decimals Practice

6th Grade

20 Qs

Decimal Computations

Decimal Computations

6th Grade

20 Qs

Unit 2 Review

Unit 2 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3B

+9

Standards-aligned

Created by

Laquettia Mays

Used 19+ times

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A bag of marbles has 5 red marbles, 9 blue and 7 green. Select the correct ratios for red to green marbles?

5 to 16

5:7

5 to 9

5 to 21

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

For Language Arts, Sue read 4 mystery novels, 5 non-fiction, 8 graphic novels, and 2 sci-fi books.

What is the ratio of graphic novels to non- fiction books?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jane bought 12 bags of candy for $12.48. What is the unit price?

$1.04

$2.04

$3.04

$0.04

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Your bike speed is 2.5 miles for every 1 hour. What is the value of A and B?

A= 3

B= 10

A=2

B= 10

A= 4

B= 5

A= 1

B= 10

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table shows the prices of different fruit per pound. Which fruit costs $1.50 per pound?

Bananas

Apples

Pears

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve for the value of x in the proportion.

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Lee saves $1 for every $20 he makes. If he made $400 in 1 week, which proportion will solve for how much money he saves to what he makes?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?