Unit 4 Test 1 Review -Proportions, Unit Rates, and Measurement

Unit 4 Test 1 Review -Proportions, Unit Rates, and Measurement

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th - 7th Grade

16 Qs

Proportion Exit Ticket

Proportion Exit Ticket

7th Grade

10 Qs

6Acc Mod. 9 Review

6Acc Mod. 9 Review

6th - 8th Grade

12 Qs

Convert Customary Unit

Convert Customary Unit

5th Grade - University

14 Qs

Measurement

Measurement

6th - 8th Grade

17 Qs

Unit 2 LC Extra Practice

Unit 2 LC Extra Practice

7th Grade

12 Qs

Converting Measurements

Converting Measurements

6th - 8th Grade

15 Qs

Units of Conversion

Units of Conversion

7th - 9th Grade

15 Qs

Unit 4 Test 1 Review -Proportions, Unit Rates, and Measurement

Unit 4 Test 1 Review -Proportions, Unit Rates, and Measurement

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

7.4.B, 7.4.D, 7.4.E

Standards-aligned

Created by

Scott Gilson

Used 1+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Nelson sold 147 bags of popcorn and 216 bottles of water in 3 days. At this rate, how many more bottles of water than bags of popcorn will Mr. Nelson sell in 5 days?

Tags

7.4.B

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Rush ran 5 miles in 48 minutes. What was her time per mile?

Tags

7.4.B

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

There are nine position players on a baseball team: 3 outfielders, 4 infielders, 1 pitcher, and 1 catcher.

Write a ratio to express the number of players to the number of outfielders.

Tags

7.4.B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs. Rush bought a 12-pack package of protein bars for $15.37. Mrs. Hutton bought an 8-pack package of protein bars for $10.32. Who got the better deal?

Mrs. Rush

Mrs. Hutton

Same deal

Tags

7.4.B

5.

MATCH QUESTION

1 min • 1 pt

Match the unit rate for each:

18 : 1

16 goals in 4 quarters

6 : 1

84 yards in 14 running attempts

3 : 1

$162 for 9 tickets

2 : 1

24 strikeouts in 12 innings

4 : 1

15 baskets in 5 minutes

Tags

7.4.B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The price per night for a hotel room is different at 3 different hotels.

Hotel A - 3 nights - $192

Hotel B - 5 nights - $300

Hotel C - 7 nights - $455

 

Which hotel costs the least per night?

Hotel A

Hotel B

Hotel C

They all cost the same

Tags

7.4.B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The following table shows the cost of 4 party favor packs. For example, the Slinky costs $9 for a pack of 5.

 

Which toy pack has a cost of $2.50 per toy?

Slinky

Wind-up Robot

Yo-yo

Emoji Beach ball

Tags

7.4.B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?