How Much for One? - Using ratio

How Much for One? - Using ratio

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 8: More about Constant Speed | Practice Problems

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 8: More about Constant Speed | Practice Problems

6th Grade - University

10 Qs

Grade 8 | Unit 2: Dilations, Similarity, and Introducing Slope | End-of-Unit Assessment (B)

Grade 8 | Unit 2: Dilations, Similarity, and Introducing Slope | End-of-Unit Assessment (B)

6th Grade - University

9 Qs

Math review

Math review

6th Grade

13 Qs

Ratios, Ratio Tables and Double Number lines and Rates

Ratios, Ratio Tables and Double Number lines and Rates

6th Grade

14 Qs

Equivalent Ratios

Equivalent Ratios

6th Grade

15 Qs

Problem Solving Strategies in Math

Problem Solving Strategies in Math

7th Grade

12 Qs

Unit 3 Mid-Unit Review

Unit 3 Mid-Unit Review

6th Grade

12 Qs

Grade 6 | Unit 4 | Lesson 14: Fractional Lengths in Triangles and Prisms | Practice Problems

Grade 6 | Unit 4 | Lesson 14: Fractional Lengths in Triangles and Prisms | Practice Problems

6th Grade - University

10 Qs

How Much for One? - Using ratio

How Much for One? - Using ratio

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

Created by

Ray Okot

Used 2+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Answer each question and explain or show your reasoning. If you get stuck, consider drawing a double-number line diagram. Eight avocados cost $4. How much do 16 avocados cost?

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Answer each question and explain or show your reasoning. If you get stuck, consider drawing a double-number line diagram. Eight avocados cost $4. How much do 20 avocados cost?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Answer each question and explain or show your reasoning. If you get stuck, consider drawing a double-number line diagram. Eight avocados cost $4. How much do 9 avocados cost?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Answer each question and explain or show your reasoning. If you get stuck, consider drawing a double-number line diagram. Twelve large bottles of water cost $9. How many bottles can you buy for $3?

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Answer each question and explain or show your reasoning. If you get stuck, consider drawing a double-number line diagram. Twelve large bottles of water cost $9. What is the cost per bottle of water?

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Answer each question and explain or show your reasoning. If you get stuck, consider drawing a double-number line diagram. Twelve large bottles of water cost $9. How much would 7 bottles of water cost?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Answer each question and explain or show your reasoning. If you get stuck, consider drawing a double number line diagram. A 10-pound sack of flour costs $8.

  1. How much does 40 pounds of flour cost?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?