Marie purchased a $49.00 gift for a baby shower. She uses a coupon that offers 20% off. How much will Marie spend on the gift after the coupon?
Proportionality Unit Test (7th Grade)

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
VALERIA KRASOVSKAYA
Used 2+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MATH RESPONSE QUESTION
3 mins • 5 pts
Mathematical Equivalence
ON
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 5 pts
A recipe for apple cider calls for 4 cups of apple juice and 3 cups of water. Which equation can be used to find x, the percent of apple juice in the recipe?
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
3 mins • 5 pts
A local flower shop sells a dozen roses for $12.85. Based on this information, which of the following could be true?
A. $38.55 for four dozen roses
B. $64.25 for five dozen roses
C. $25.70 for 18 roses
D. $32.13 for two dozen roses
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 5 pts
A box of cereal weighs 14 ounces and costs $2.66. What is the price per ounce of the cereal?
A. $0.14
B. $0.19
C. $0.21
D. $0.24
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 5 pts
Romeo paid $380.75 in car repairs. The sales tax rate is 7.5%. Which of the following is a reasonable estimate for the total Romeo paid to repair his car?
A. $28.50
B. $410.00
C. $352.50
D. $442.00
6.
MATH RESPONSE QUESTION
3 mins • 5 pts
A piece of fabric measures 152.4 centimeters in length. One inch is equal to 2.54 centimeters. What is the length of the fabric in inches?
Mathematical Equivalence
ON
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
3 mins • 5 pts
Which set of ratios below is NOT equivalent to 3:4?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Proportional

Quiz
•
7th Grade - University
19 questions
Number Line with Benchmark Numbers

Quiz
•
4th Grade - University
20 questions
Review: Rates, Ratios, and Percents Unit Test

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Decimal Numberline

Quiz
•
4th Grade - University
20 questions
Hundred Chart and Number Line

Quiz
•
3rd Grade - University
18 questions
Mathematical Problem Solving Skills

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Inequality Word Problems

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Percent Unit Test

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade