Proportionality Review Quiz

Proportionality Review Quiz

7th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Mixed Numbers and Fractions More Than One

Mixed Numbers and Fractions More Than One

5th Grade - University

15 Qs

Comparing and scaling

Comparing and scaling

7th Grade

20 Qs

Percents and Linear Expressions

Percents and Linear Expressions

6th - 7th Grade

18 Qs

Multiply and Divide Fractions

Multiply and Divide Fractions

6th - 8th Grade

16 Qs

Multiply and Divide Rational Numbers

Multiply and Divide Rational Numbers

7th Grade

20 Qs

7th Grade PreTest

7th Grade PreTest

7th Grade

22 Qs

Fractions Multiply and Divide

Fractions Multiply and Divide

6th Grade - University

14 Qs

Adding and Subtracting Fractions with Common Denominator Word Problems

Adding and Subtracting Fractions with Common Denominator Word Problems

5th Grade - University

12 Qs

Proportionality Review Quiz

Proportionality Review Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

VALERIA KRASOVSKAYA

Used 1+ times

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 6 pts

At the neighborhood Fourth of July party, Mrs. O'Conner plans to serve banana pudding. She plans to make 2 batches for every 9 people attending. If 72 people will attend the Fourth of July party, how many batches does Mrs. O'Conner need to make?

8 batches

324 batches

72 batches

16 batches

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

3 mins • 6 pts

A gear rotates 8 times every 15 seconds. Based on this information, find any true statements below.

The gear rotates 48 times in 90 seconds.

The gear rotates 32 times in one minute.

The gear rotates 16 times in 30 seconds.

The gear rotates 24 times in 60 seconds.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 6 pts

A dolphin jumps 54 times in a 6-hour period. At this rate, how many jumps would be expected in a 2-hour period?

9
36
18
27

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

Media Image

Find the missing value.

22.5

25.2

25.5

32.9

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 6 pts

Michaela spent $234 preparing for a party with 18 guests. Each guest costs the same amount of money. How many guests could attend a party that cost $104 to prepare?

8 guests

16 guests

10 guests

1352 guests

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 6 pts

A package of 12 cans of black beans cost $6.84. What is the cost of one can of black beans?

1.57 $ for 1 can

1.75 $ for 1 can

0.75 $ for 1 can

0.57 $ for 1 can

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Use the model to determine the fraction and percent that the shaded portion represents.

fraction: 3/20

percent: 15 %

fraction: 1/3

percent: 33.3 %

fraction: 15/100

percent: 1.5 %

fraction: 3/20

percent: 0.15 %

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?