6th Chapter 1 Quiz

6th Chapter 1 Quiz

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate and Rate Tables

Unit Rate and Rate Tables

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

18 Qs

Retest Quiz 2.3: Ratios, Rates, and Proportions

Retest Quiz 2.3: Ratios, Rates, and Proportions

6th - 7th Grade

10 Qs

Rates Review

Rates Review

6th Grade

18 Qs

Introduction to Ratios, Rates, and Unit Rates

Introduction to Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

7.RP.1 Unit rate

7.RP.1 Unit rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Grade 6 Quiz Optional Rates & Unit Rates

Grade 6 Quiz Optional Rates & Unit Rates

6th Grade

10 Qs

6th Chapter 1 Quiz

6th Chapter 1 Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
MATH.CONTENT.6.RP.A.1, MATH.CONTENT.6.RP.A.2, MATH.CONTENT.6.RP.A.3.b

Standards-aligned

Created by

Jasmine Hernandez

Used 2+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

One bus leaves a stop every 9 minutes. A second bus leaves the stop every 15 minutes. If they both leave at 1:25 P.M., at what time will they next leave together?

1:40 P.M.

1:49 P.M.

2:10 P.M.

2:25 P.M.

Tags

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.1

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.2

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3.b

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

In an art class, there are 32 pens to 40 brushes. What is the ratio of pens to brushes written as a fraction in simplest form?

Tags

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.1

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.2

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3.b

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

The table shows the number of votes each student received for class president. What is the ratio of votes for Hatim to the total number of votes?

Tags

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.1

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.2

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3.b

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Write as a unit rate. 180 miles on 6 gallons.

Tags

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.1

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.2

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3.b

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Write as a unit rate. $120 for 15 books.

$8/1 book

1 book/$8

$15/1 book

1 book/$15

Tags

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.1

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.2

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3.b

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

It took Xzavior 42 minutes to jog 12 laps. At this rate, how many minutes did it take to jog each lap?

2.28 min

3.5 min

4 min

4.5 min

Tags

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.1

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.2

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3.b

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Priscilla can type 150 words in 5 minutes. At this rate, how many words can she type in 1 minute?

30 words

40 words

50 words

60 words

Tags

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.1

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.2

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3.b

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?