6th Chapter 1 Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Jasmine Hernandez
Used 2+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
One bus leaves a stop every 9 minutes. A second bus leaves the stop every 15 minutes. If they both leave at 1:25 P.M., at what time will they next leave together?
1:40 P.M.
1:49 P.M.
2:10 P.M.
2:25 P.M.
Tags
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.1
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.2
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3.b
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
In an art class, there are 32 pens to 40 brushes. What is the ratio of pens to brushes written as a fraction in simplest form?
Tags
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.1
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.2
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3.b
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The table shows the number of votes each student received for class president. What is the ratio of votes for Hatim to the total number of votes?
Tags
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.1
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.2
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3.b
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Write as a unit rate. 180 miles on 6 gallons.
Tags
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.1
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.2
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3.b
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Write as a unit rate. $120 for 15 books.
$8/1 book
1 book/$8
$15/1 book
1 book/$15
Tags
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.1
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.2
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3.b
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
It took Xzavior 42 minutes to jog 12 laps. At this rate, how many minutes did it take to jog each lap?
2.28 min
3.5 min
4 min
4.5 min
Tags
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.1
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.2
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3.b
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Priscilla can type 150 words in 5 minutes. At this rate, how many words can she type in 1 minute?
30 words
40 words
50 words
60 words
Tags
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.1
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.2
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3.b
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Random maths questions!

Quiz
•
4th - 7th Grade
14 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate Review

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate and Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
K12 6th Grade Math 1.07 Constant Rate Problems

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratio and Rate Problems Review

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade