Sara has 5 red marbles and 3 blue marbles. What is the ratio of red marbles to blue marbles?

Ratios Quiz

Quiz
•
Other
•
6th Grade
•
Medium
Annslie Thompson
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3:5
8:3
2:1
5:3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for 2 cups of flour and 3 cups of sugar. What is the ratio of flour to sugar?
2:3
2:1
1:3
3:2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a bag of candies, there are 8 red candies and 12 green candies. What is the ratio of red candies to green candies?
2:3
1:2
4:5
3:2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate of miles per hour?
80
40
60
120
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 6 apples for $4. What is the unit rate of dollars per apple?
$2.00
$0.25
$0.67
$1.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bike travels 15 miles in 1.5 hours. What is the unit rate of miles per hour?
12
7.5
5
10
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for 1 cup of milk and 2 cups of flour. What is the ratio of milk to flour?
2:1
1:2
1:3
1:1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
8 questions
Bell Work Oct 30

Quiz
•
6th Grade
15 questions
YouTubers

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Subtraction of Fractions Problem Solving Grade 6 MELC

Quiz
•
6th Grade
15 questions
5.NF.2-6 Test Review

Quiz
•
4th - 7th Grade
10 questions
Multiplying Fractions by A Whole Number

Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Mean, Median, Mode Practice

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
4th - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Other
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
9 questions
1. Types of Energy

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech

Quiz
•
3rd - 6th Grade
6 questions
Final Exam: Monster Waves

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Final Exam Grandfather's Chopsticks

Quiz
•
6th Grade