Simplify the ratio 4:8.
Ratios Quiz

Quiz
•
Other, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Berge Jerijian
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
1:2
5:10
3:6
2:4
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find an equivalent ratio for 3:5.
1:2
4:7
8:12
6:10
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 2 pens cost $4, what is the unit rate?
$2 per pen
$5 per pen.
$3 per pen.
$1 per pen.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
James, Aria, and Maya are dividing 12 apples and 18 oranges equally. What is the ratio of apples to oranges each person will get?
4:6
6:9
8:12
2:3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find an equivalent ratio for 5:7.
10:14
25:35
20:28
15:21
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 3 books cost $15, what is the unit rate?
$20 per book.
$10 per book.
$3 per book.
$5 per book
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Simplify the ratio 16:24.
2:3
10:15
8:12
4:6
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios & Equivalent Ratios

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Big Ideas Chapter 5 Test Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Other
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade