Jose paid $47 for 4 movie tickets. Each ticket cost the same amount. What was the cost of each movie ticket in dollars and cents?
ACA Proportions, Unit Rates, and Conversions Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Daniel Vincent
Used 11+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$11.75
$117.50
$11.80
$1.18
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
$56.46
$19.50
$8.50
$24.70
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Selena and Julian want to plant saplings in their backyard. Selena's tree is 54.2 centimeters high and Julian's tree is 47.6 centimeters high. How many inches taller is Selena's tree than Julian's? (1 cm is approximately 0.4 inches)
5.34 in.
6.42 in.
3.54 in.
2.64 in.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Haley bought 1.6 pounds of almonds for $13.20. How much did she pay per pound for the almond?
$0.12
$8.25
$21.12
$11.60
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The ratio of boys to girls in Mrs. Howard's class is 3 to 4. There are 16 girls in the class. Based on this ratio, how many boys are in the class?
15
7
28
12
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A florist is selling a dozen tulips for $12.48. Based on this information, how much would you pay for 4 dozen tulips?
$49.12
$48.87
$49.92
$48.12
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Ruby is decorating for a party and needs 90 meters of ribbon. At the party supply store, the ribbon is sold in rolls. Each roll contains 25 feet of ribbon. How many rolls will Ruby need to purchase? (1 meter is approximately 3.28 feet)
12 rolls
10 rolls
8 rolls
6 rolls
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
TTEKS 7.4 C & E Converting Between Measurements

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Area, Volume, and Surface Area: Grade 6 Challenges

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Grade 5 Metric & Customary Conversion Estimation Quiz

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Measurement Conversion Review

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Using Unit Rates & Proportions for Conversions 7.4E

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Conversions

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Staar Converting Measurements

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Conversions and Solving Problems

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade