Grade 3 Word Problem 5
Quiz
•
Mathematics
•
1st - 5th Grade
•
Practice Problem
•
Easy
ติวเตอร์ต๋อมแต๋ม Math
Used 7+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Tommy made 63 cookies for the bake sale. Lindsay made 35 cookies. They sold 22 cookies altogether. How many cookies do they have left?
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Adam found 235 pennies on the playground. He spent 98 pennies. Then he found 123 more. How many pennies does he have now?
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Lisa saw 86 animals at the zoo. She was 54 monkeys, 17 parrots, and some elephants. How many elephants did she see?
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Julia has a crayon collection of 156 crayons. She gave some to her friend Emily. Now she has 72 crayons left. How many crayons did she give Emily?
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Gavin bought 14 pencils. He had $48 before he bought the pencils. After he bought the pencils, he had $20 left. How much did each pencil cost?
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Tina won 160 teddy bears at the carnival. She gave 8 to each of her friends. Then she had 32 left. How many friends did she give teddy bears to?
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Billy sold half of his trading cards and then he bought 132 more. Now he has 325 trading cards. How many did he have to start with?
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
Measuring Weight
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
The Number 6
Quiz
•
2nd Grade
12 questions
Addition & Subtraction
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Practice for Test Unit 10 Expressions and Equations
Quiz
•
5th Grade
10 questions
QUINZET 9.5-9.6
Quiz
•
3rd - 4th Grade
10 questions
Mental math Competition - Math Week (5-6)
Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
3rd Grade Word Problems
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Repàs matemàtiques
Quiz
•
3rd Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Area
Quiz
•
3rd Grade
21 questions
Factors and Multiples
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Division Facts
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Simplifying Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
multiplication facts
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
2 digit by 2 digit Multiplication
Quiz
•
5th Grade
