Module 5 A/B Test Review

Module 5 A/B Test Review

7th Grade

21 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

unit rate and better buys

unit rate and better buys

6th - 8th Grade

20 Qs

Math 7 Proportions

Math 7 Proportions

7th Grade

20 Qs

7th Grade Chapter 4- Rates, Proportions, and Similarity

7th Grade Chapter 4- Rates, Proportions, and Similarity

7th Grade

20 Qs

Percent Applications

Percent Applications

7th Grade

23 Qs

Fraction Operations

Fraction Operations

6th - 7th Grade

20 Qs

Tonga Quiz

Tonga Quiz

7th Grade

16 Qs

General Knowledge

General Knowledge

KG - University

20 Qs

8.6 Choose Appropriate Statistical Measures

8.6 Choose Appropriate Statistical Measures

6th - 7th Grade

16 Qs

Module 5 A/B Test Review

Module 5 A/B Test Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Audury Dionne

Used 22+ times

FREE Resource

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 2 pts

.91

.0091

.091

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 2 pts

What is 91% as a decimal?

.91

.0091

.091

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 2 pts

What is 12% as a decimal?

.012

.12

.0012

1.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 2 pts

What is 120% as a decimal?

.012

.12

.0012

1.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 2 pts

35

44

25

75

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 2 pts

Dylan and Shawn each make a homemade soap solution.

Dylan's solution is made of 1 tablespoon of coconut milk and 3 tablespoons of liquid soap.

Shawn's solution is made of 1 cup of coconut milk and 5 cups of liquid soap.

Which soap solution has a higher percent of coconut milk?

Dylan's soap: 1 tbs of coconut milk 3 tbs of liquid soap (think part/whole)

Shawn soap: 1 tbs of coconut milk 5 tbs of liquid soap (think part/whole)

Dylan's is higher because it is 25% coconut milk

Shawn's is higher because it is 25% coconut milk

Dylan's is higher because it is 50% coconut milk

Shawn's is higher because it is 50% coconut milk

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 2 pts

A store owner purchases orange juice for $3.45 per gallon.

She marks up the price by 28%.

y=kx

(Add the markup to the original price of the orange juice.)

What is the selling price per gallon of orange juice?

$3.42

$4.12

$4.42

$3.12

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?