6th Grade Review
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Vanessa Hayes
Used 5+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
31 questions
Show all answers
1.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Mathematical Equivalence
ON
2.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Chase got a summer job that pays $7.50 per hour. He worked 15 hours per week for 8 weeks. How much money did he earn?
Mathematical Equivalence
ON
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which equation is equivalent to 16x + 8
8(2x + 1)
8(2x + 8)
8(8x)
8(2x - 1)
4.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Mathematical Equivalence
ON
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
30 sec • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Kidney beans $1.18 per lb.
or
Lima beans $2.13 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If there are 24,000 Maned Wolves, how many Dhole Wolves are there? Use the tape diagrams to solve.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
36 questions
مسابقة مستشفى إزكي
Quiz
•
1st Grade - Professio...
30 questions
Hidden Figures Movie Quiz
Quiz
•
6th - 8th Grade
26 questions
Measurement Mixed Conversions
Quiz
•
6th - 7th Grade
26 questions
數學五上期中考複習
Quiz
•
1st - 6th Grade
26 questions
TABLAS DE MUTIPLICAR
Quiz
•
6th Grade
27 questions
de todos
Quiz
•
5th Grade - University
26 questions
Prueba Final Olimpiadas Áreas Numéricas
Quiz
•
6th - 12th Grade
30 questions
બૈજીક ગણિત
Quiz
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
5.4 The Distributive Property
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
