Review of ratios, rates and better buy

Review of ratios, rates and better buy

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Numere reale

Numere reale

7th - 8th Grade

10 Qs

FRACCIONES 5°

FRACCIONES 5°

5th - 8th Grade

20 Qs

Ulangan Harian Prolin IPS

Ulangan Harian Prolin IPS

KG - 11th Grade

20 Qs

Mathcounts practice

Mathcounts practice

6th - 8th Grade

10 Qs

STATISTIKA

STATISTIKA

8th Grade

10 Qs

Luyện tập chung

Luyện tập chung

2nd Grade - University

15 Qs

Properties of circle

Properties of circle

8th Grade

20 Qs

Opfrissertje rekenen 4

Opfrissertje rekenen 4

1st - 10th Grade

20 Qs

Review of ratios, rates and better buy

Review of ratios, rates and better buy

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Mrs. Watts

Used 16+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?
Sargento Cheese Slices
$2.48 for 10 slices
OR
Velveeta Cheese Slices
$3.18 for 12 slices

Sargento
Velvetta

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

Four pounds of bananas cost $6.  What is the cost per pound of bananas? (What is the unit rate?)

$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

What is the ratio of circles to total shapes?

3:8

5:3

3:5

5:8

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

A ratio can be written in 3 ways. Which of the following is NOT how a ratio is written?

3=4

3 : 4

3 / 4

3 to 4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

If Maya makes $10 an hour at her after school job, how many hours will it take her to earn $150?

10 hours

15 hours

5 hours

20 hours

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

What is the unit rate for the following situation:


There are 116 students in 4 rooms. 

 1 class29 students\frac{1\ class}{29\ students}  

 4 classes116 students\frac{4\ classes}{116\ students} 

 116 students4 classes\frac{116\ students}{4\ classes} 

 29 students1 class\frac{29\ students}{1\ class} 

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

Kelly has 10 apps on her iPad.
5 are school apps, 2 are music apps, and 3 are games.
What is the ratio of school apps to game apps?

5 to 2
3 to 5
5 to 10
5 to 3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?