Review of ratios, rates and better buy
Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Standards-aligned
Mrs. Watts
Used 16+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Which is the better deal?
Sargento Cheese Slices
$2.48 for 10 slices
OR
Velveeta Cheese Slices
$3.18 for 12 slices
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas? (What is the unit rate?)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
What is the ratio of circles to total shapes?
3:8
5:3
3:5
5:8
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
A ratio can be written in 3 ways. Which of the following is NOT how a ratio is written?
3=4
3 : 4
3 / 4
3 to 4
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
If Maya makes $10 an hour at her after school job, how many hours will it take her to earn $150?
10 hours
15 hours
5 hours
20 hours
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
What is the unit rate for the following situation:
There are 116 students in 4 rooms.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Kelly has 10 apps on her iPad.
5 are school apps, 2 are music apps, and 3 are games.
What is the ratio of school apps to game apps?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Cubul
Quiz
•
8th Grade
10 questions
SOAL LATIHAN PHYTAGORAS
Quiz
•
8th - 9th Grade
16 questions
Enters (Easy)
Quiz
•
7th - 12th Grade
20 questions
Математикалық сауаттылық
Quiz
•
1st Grade - Professio...
10 questions
Toán lớp 3_3a1.tuần 25
Quiz
•
3rd Grade - University
20 questions
Números Enteros
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Ulangkaji Nombor Perdana
Quiz
•
1st - 12th Grade
20 questions
การแยกตัวประกอบพหุนาม 1
Quiz
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
14 questions
8th U4L2 - Keeping Equations Balanced
Quiz
•
8th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Function or Not?
Quiz
•
8th Grade
22 questions
Slope intercept form from a graph
Quiz
•
8th Grade
