Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios

Ratios

6th Grade

14 Qs

Ratios

Ratios

6th - 7th Grade

10 Qs

Equivalent Ratios Tape Diagrams

Equivalent Ratios Tape Diagrams

6th Grade - University

17 Qs

Rockin' Ratios

Rockin' Ratios

6th Grade

10 Qs

Ratios

Ratios

6th - 7th Grade

20 Qs

Ratio and Proportion

Ratio and Proportion

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

15 Qs

Ratios & Rates

Ratios & Rates

6th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Maya Ireland

Used 7+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Elijah earns $230 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$25.50 per hour

$12.50 per hour

$1,840 per hour

$28.75 per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

There are 50 cookies and 35 cupcakes leftover at a bake sale. What is the ratio of cookies to cupcakes?


Your answer must be in simplest form.

10:7

7:10

35:50

50:35

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which of these ratios is equivalent to 3:4?
12:9
9:20
9:12
803:804

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

What is the ratio of hearts to flashes?

4/5

5/9

4/9

5/4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Use the ratio table to determine how many pencils there will be in 8 boxes.

20 pencils

24 pencils

96 pencils

48 pencils

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. How much would would it cost for 7 pounds of concrete?

$56

$50

$35

$42

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

What would be the ratio of red apples to green apples if there were double the amount of apples?

6 red apples to 8 green apples

8 red apples to 6 green apples

4 red apples to 3 green apples

3 green apples to 4 red apples

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?