Elijah earns $230 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Maya Ireland
Used 7+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
$25.50 per hour
$12.50 per hour
$1,840 per hour
$28.75 per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
There are 50 cookies and 35 cupcakes leftover at a bake sale. What is the ratio of cookies to cupcakes?
Your answer must be in simplest form.
10:7
7:10
35:50
50:35
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the ratio of hearts to flashes?
4/5
5/9
4/9
5/4
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Use the ratio table to determine how many pencils there will be in 8 boxes.
20 pencils
24 pencils
96 pencils
48 pencils
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. How much would would it cost for 7 pounds of concrete?
$56
$50
$35
$42
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What would be the ratio of red apples to green apples if there were double the amount of apples?
6 red apples to 8 green apples
8 red apples to 6 green apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
16 questions
Ratio Number Lines, Tables, and Tape Diagrams OH MY!!

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates, Ratios, Unit Rates, and Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
13 questions
SOL 6.1

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Tables, and Graphs

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Rate and Equivalent Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Understanding ratios 6.RP.1

Quiz
•
6th Grade
15 questions
6th Grade Milestone -Tape Diagrams

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Tables and tape diagrams

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade