Mason went to the grocery store and bought 8.2 ounces of fruit for $1.12. What would be the unit rate, or price per ounce of fruit?
Unit Rates & Unit Price

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Amanda Tucker
Used 10+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
$0.14 per oz
$7.32 per oz
$0.18 per oz
$3.12 per oz
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
The Jacobson's are taking a family trip to Orlando, Florida to visit Disney World. For one leg of the trip, they went 144 miles on 4.5 gallons. What was their gas mileage, or miles per gallon?
34 mi/gal
25 mi/gal
41 mi/gal
32 mi/gal
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 5 pts
A grocery store sells a 6-pack of bottled water for $3.79, a 9-pack for $4.50, and a 12-pack for $6.89. Which package would be the better buy, or cost the least per bottle?
6-pack
9-pack
12-pack
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
Which is the better buy?
Daisy Sour Cream: $1.49 for 8 oz -OR - Kraft Sour Cream: $2.55 for 16 oz
Daisy Sour Cream
Kraft Sour Cream
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
Which is the better buy?
Goldfish Crackers $1.99 for 7.2 oz - OR - Cheese-Its $2.70 for 13.7 oz
Goldfish Crackers
Cheese-Its
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
The table shows the relationship between the number of seconds it takes to hear the thunder after a lightning strike and the distance you are from the lightning. What is the unit rate, or seconds per mile?
5 sec/mi
10 sec/mi
15 sec/mi
20 sec/mi
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
30 points/game
20 points/game
10 points/game
15 poins/game
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Rates, Unit Rates, and Proportional or Nonproportional

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Ratios/Rates/Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates, and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates & Unit Price

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
Is It Rate, Unit Rate, Ratio

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade