Ratio and Proportional Relationships

Ratio and Proportional Relationships

7th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Lines in Context

Lines in Context

7th - 9th Grade

22 Qs

7R Unit 3 Proportional Relationships Test Review

7R Unit 3 Proportional Relationships Test Review

7th Grade

20 Qs

Math 7 Proportionality Review + spooky szn trivia

Math 7 Proportionality Review + spooky szn trivia

7th Grade

20 Qs

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

7th - 8th Grade

20 Qs

Unit 4 Test Review: Topics 1 & 2

Unit 4 Test Review: Topics 1 & 2

7th - 12th Grade

21 Qs

Gr. 7 Open Up Unit 4: Proportional Relationships and Percentages

Gr. 7 Open Up Unit 4: Proportional Relationships and Percentages

7th Grade

20 Qs

Ratios, Rates & Proportions (Test Review)

Ratios, Rates & Proportions (Test Review)

7th Grade

20 Qs

Graphing Proportional Relationships

Graphing Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Ratio and Proportional Relationships

Ratio and Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
7.RP.A.2, 7.RP.A.1, 7.RP.A.3

+5

Standards-aligned

Created by

Michelle Lieu

Used 20+ times

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Express the rate as a UNIT rate. Round if necessary.

175 children in 5 classes.

1/35

35/1

5

175

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

34/1

3/1

Tags

CCSS.7.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which option is cheaper and what is the unit rate?

Option A: 15 pizza for $195

Option B: 10 pizza for $120

Option A:

$13 per pizza

Option A:

$0.07 per pizza

Option B:

$0.83 per pizza

Option B:

$12 per pizza

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which option is cheaper and what is the unit rate of the cheaper option?

Option A: 12 onces of grapes for $0.60

Option B: 20 ounces of grapes for $0.95

Option A:

$0.05 per ounce

Option A:

$5 per ounce

Option B:

$0.0475 per ounce

Option B:

$4.75 per ounce

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Determine if the table is proportional, if it is what is the constant rate?

1/6

6

0.17

not proportional

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Determine if the table is proportional, if it is what is the constant rate?

3.5

3

1/3

not proportional

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

15

2.5

14

2

Tags

CCSS.7.EE.B.4

CCSS.7.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?