Ratio and Proportional Relationships

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Michelle Lieu
Used 20+ times
FREE Resource
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Express the rate as a UNIT rate. Round if necessary.
175 children in 5 classes.
1/35
35/1
5
175
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
34/1
3/1
Tags
CCSS.7.RP.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which option is cheaper and what is the unit rate?
Option A: 15 pizza for $195
Option B: 10 pizza for $120
Option A:
$13 per pizza
Option A:
$0.07 per pizza
Option B:
$0.83 per pizza
Option B:
$12 per pizza
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which option is cheaper and what is the unit rate of the cheaper option?
Option A: 12 onces of grapes for $0.60
Option B: 20 ounces of grapes for $0.95
Option A:
$0.05 per ounce
Option A:
$5 per ounce
Option B:
$0.0475 per ounce
Option B:
$4.75 per ounce
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Determine if the table is proportional, if it is what is the constant rate?
1/6
6
0.17
not proportional
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Determine if the table is proportional, if it is what is the constant rate?
3.5
3
1/3
not proportional
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
15
2.5
14
2
Tags
CCSS.7.EE.B.4
CCSS.7.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportions Using Tables/Graphs

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportionality Graphs, Tables, and Equations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
21 questions
Chandler graphing proportional relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Similar Shapes and Scale Drawings

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
22 questions
7th Grade Math Proportions Fortnite!

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade