Decimals in Real Life

Decimals in Real Life

4th - 6th Grade

22 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

3rd Grade Math STAAR Review

3rd Grade Math STAAR Review

2nd - 5th Grade

20 Qs

Unit prices and rates

Unit prices and rates

4th - 6th Grade

20 Qs

Multiplying and Dividing Decimals Review

Multiplying and Dividing Decimals Review

5th Grade

20 Qs

6th Grade IM Unit 3 Percentages

6th Grade IM Unit 3 Percentages

6th Grade

20 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

5th Grade

20 Qs

Multiplication of Decimal Numbers

Multiplication of Decimal Numbers

4th Grade

20 Qs

Subtracting,Adding,Dividing,and Multiplying Decimals By Ricky

Subtracting,Adding,Dividing,and Multiplying Decimals By Ricky

6th Grade

20 Qs

Multiplying decimals

Multiplying decimals

6th - 7th Grade

20 Qs

Decimals in Real Life

Decimals in Real Life

Assessment

Quiz

Mathematics

4th - 6th Grade

Medium

Created by

Robyn Wright-Stang

Used 9+ times

FREE Resource

22 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Connor bought 7 bags of candy. Each bag costs $1.50. How much money did he have to pay?

$7.50

$8.50

$10.50

$105.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Abbie jogged 4.8 miles each day for 22 days last month. How many miles did she jog in total?

110 miles

105.6 miles

88.16 miles

26.8 miles

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

The Bell family traveled and drove 10.9 hours; then 8.6 hours; then 12.4 hours. What is the sum?
31.9 hours
30 hours
31 miles
31.8 hours

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Maria's dog weighs 32.8 pounds. Jayden's dog weighs 3.6 times as much as Maria's Dog. What is the weight of Jayden's dog?

118.08 pounds

9.11 pounds

295.20 pounds

118.8 pounds

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 10 pts

Corrine has 9.6 pounds of trail mix to divide into 12 bags. How many pounds of trails mix will go in each bag?

115.2

8.0

1.25

0.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 10 pts

The cost of one chair is $349.50. Find the cost of 5 chairs?

$6.90

$1800.65

$1747.50

$1747.65

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 10 pts

Lisa paid $43.95 for 16 gallons of gas. What was the cost per gallon, rounded to the nearest hundredth?

0.36

$2.75

$3.45

$2.86

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?