If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per 2 minutes? (What is his unit rate)
Unit 2 Review, RP.1-3

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium

Naasia Dubose
Used 13+ times
FREE Resource
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 4 pts
102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 4 pts
Peter paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?
$79.80
$6.00
$13.30
$13.31
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 4 pts
Tara paid $2.25 for 3 packs of biscuits. How much does one pack of biscuits cost?
$0.50
$1.00
$0.25
$0.75
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 4 pts
Four pounds of bananas cost $6. What is cost per pound of bananas?
$24 per pound
$1.50 per pound
$1.00 per pound
$6.00 per pound
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 4 pts
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
12 miles per hour
110 miles per hour
44 miles per hour
55 miles per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 4 pts
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 32 minutes?
10 customers
7 customers
8 customers
12 customers
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 4 pts
Find the missing value in the table.
13
3
12
11
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
21 questions
Unit Rate/ Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
26 questions
Ratios, Rates & Proportions Test Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/rates/Measure

Quiz
•
6th Grade
20 questions
End of Year Math 2020

Quiz
•
6th Grade
21 questions
Chapter 3 Rates and Ratios

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rates and Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
25 questions
Best Buy and Unit Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade