Basic Economic Concepts
Quiz
•
English
•
12th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
TONY PEREZ
Used 45+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Scarcity is when...
we have unlimited wants and unlimited resources
our wants are greater than available resources
our resources are greater than our wants
resources are employed fully to minimize waste
Answer explanation
Scarcity is when our wants are greater than the available resources.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Instead of studying for your test, you could have cooked dinner, went to the movies, or exercised. These alternatives represent your...
scarcity
resources
trade-offs
time value of money
Answer explanation
Trade-offs are the alternatives to a specific choice we make. (The next best option to the choice you make is your opportunity cost.)
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A point located inside the production possibilities curve is thought of as...
an inefficient use of resources
an efficient use of resources
not possible given current resources
a better use of resources
Answer explanation
A point inside the PPC represents an inefficient use of resources, like high unemployment. (recession)
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A PPC that is bowed outward represents...
decreasing opportunity costs
constant opportunity costs
no opportunity costs
increasing opportunity costs
Answer explanation
A bowed out PPC means that with each additional unit of good A that is produced, you must give up an increasing number of units of good B. This shape typically means that the resources used to produce both goods vary (for example, bicycles and tacos).
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Trade helps two countries by allowing them to...
isolate production
make more money
despecialize and consume within their original PPCs
specialize and consume outside their original PPCs
Answer explanation
Trading allows two countries to specialize in the good in which they have a lower per-unit opportunity cost. When this occurs, they can focus their resources on only the production of this good and trade for other needs.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Producer A can produce either 5 units of chocolate or 10 aloe plants per day. Producer B can produce either 3 units of chocolate or 12 aloe plants per day. Based on this information, which of the following is true?
producer A has the absolute advantage in producing aloe
producer B has the absolute advantage in chocolate
producer B has the comparative advantage in producing chocolate
producer B has the comparative advantage in producing aloe
Answer explanation
Producer B's per-unit opportunity cost to produce a unit of aloe is 1/4 of a unit of chocolate, which producer A's per-unit opportunity cost of producing 1 unit of aloe is 1/2 unit of chocolate. Since producer B has the lower per-unit opportunity cost in producing aloe, it should specialize in the production of aloe and trade for chocolate.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Prices in a market economy are set by...
the church
the government
market interactions between buyers and sellers
popular vote
Answer explanation
The "invisible hand" guides prices as sellers and buyers agree on prices for goods.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Quiz_III_Preliminary Parts of Research
Quiz
•
12th Grade
20 questions
LSA2-4-1
Quiz
•
1st - 12th Grade
15 questions
question tags
Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
LIKE AND DON'T LIKE VIDEO QUIZ
Quiz
•
12th Grade
19 questions
Unit 10 Cutting Edge Pre - Intermediate
Quiz
•
KG - University
10 questions
Modal Verbs
Quiz
•
10th - 12th Grade
11 questions
Can/Cant (reading comprehension)
Quiz
•
12th Grade - University
15 questions
British/German/Polish/Turkish Royalty
Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for English
15 questions
Making Inferences
Quiz
•
7th - 12th Grade
14 questions
Homonyms Quiz
Quiz
•
KG - University
20 questions
Ethos Pathos Logos
Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Romeo and Juliet Prologue & Acts 1-5 Test
Quiz
•
9th - 12th Grade
5 questions
25-26 Writing Prompt - 2025 12 02
Lesson
•
9th - 12th Grade
112 questions
Do, Does, have, has, go, goes
Quiz
•
9th - 12th Grade
