Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Comparing Unit Rates

Comparing Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Applying Ratios and Rates Unit Test

Applying Ratios and Rates Unit Test

6th Grade

15 Qs

Rate Unit Rates

Rate Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Rate and Unit Rate Cardetta

Rate and Unit Rate Cardetta

6th Grade

15 Qs

Simple Unit Rate

Simple Unit Rate

6th Grade

15 Qs

Rates and Compare Rates Math

Rates and Compare Rates Math

6th Grade

15 Qs

Introduction to Rates and Unit Rates

Introduction to Rates and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3, 6.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Kristan Bergman

Used 88+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

What is the unit rate of...

$30 for 3.5 hours

$30/hr

$8.57/hr

$15.57/hr

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

What is the unit rate of...

$1.79 for 11.6 ounces

$0.15/oz

$145/oz

$14.50/oz

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

What is the unit rate of...

650 miles in 8.5 hours

77.5 mph

89.1 mph

76.5 mph

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

What is the unit rate for...

lost 30 pounds in 52 weeks

0.6 lbs/wk

3 lbs/wk

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

What is the unit rate for...

40 words in 2 minutes

1,200 words/min

20 words/min

800 words/min

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

What is the unit rate for...

$12 for 7 ounces

$1.72/oz

$1.71/oz

$0.58/oz

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

What is the unit rate for...

2,000 miles on 68 gallons of gas

24.8 mpg

29.4 mpg

0.034 mpg

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?