Unit Rate Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Kristan Bergman
Used 88+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
What is the unit rate of...
$30 for 3.5 hours
$30/hr
$8.57/hr
$15.57/hr
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
What is the unit rate of...
$1.79 for 11.6 ounces
$0.15/oz
$145/oz
$14.50/oz
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
What is the unit rate of...
650 miles in 8.5 hours
77.5 mph
89.1 mph
76.5 mph
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
What is the unit rate for...
lost 30 pounds in 52 weeks
0.6 lbs/wk
3 lbs/wk
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
What is the unit rate for...
40 words in 2 minutes
1,200 words/min
20 words/min
800 words/min
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
What is the unit rate for...
$12 for 7 ounces
$1.72/oz
$1.71/oz
$0.58/oz
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
What is the unit rate for...
2,000 miles on 68 gallons of gas
24.8 mpg
29.4 mpg
0.034 mpg
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rate and Unit Rate Word Problems

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Calculate Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Solve Problems Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Is It Rate, Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Compare Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates Review

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade