Divide Multi-Digit Decimals

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+7
Standards-aligned
Vickie Dubois
Used 43+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
5 mins • 5 pts
Jack bought 5.25 pounds of nuts at the store for $23.31. What is the cost per pound of nuts?
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.5.NBT.B.7
CCSS.5.NF.B.3
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
5 mins • 5 pts
Rachel uses 2.5 cups of flour to make one pie crust. If she has 39.8 cups of flour, how many pie crusts can she make?
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
CCSS.5.NF.B.3
CCSS.5.NF.B.4
CCSS.5.NF.B.6
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
5 mins • 5 pts
Ms. Groat bought 13.75 pounds of decorative stones to put on the top of each planter. If each planer uses 1.33 pounds of stones, how many planters can she decorate?
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
5 mins • 5 pts
Mr. Detwiler uses 1.75 gallons of paint to paint a room. If he has 15.25 gallons of paint, how many rooms can he paint?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.3
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
5 mins • 5 pts
Sean uses 1.5 teaspoons of cinnamon sugar in his bowl of oatmeal. If the container of cinnamon sugar holds 176.25 teaspoons, how many bowls of oatmeal can he make?
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.5.NBT.B.7
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
5 mins • 5 pts
Sara bought 6.35 pounds of candy to equally distribute in candy dishes. If she fils each candy dish with 0.25 pound of candy, how many dishes of candy can she fill?
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
CCSS.5.NF.B.3
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 5 pts
254.76 ÷ 0.176
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Adding Decimals with Whole Numbers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rates and Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
2.3 Dividing a Decimal by a Whole Number

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Ratio Review

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Decimals by Whole Numbers

Quiz
•
4th - 7th Grade
20 questions
Decimals and Word Problems

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Quiz

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade