RP Review part 1-Ratios, Unit Rate

RP Review part 1-Ratios, Unit Rate

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Porportion Practice

Porportion Practice

6th - 7th Grade

20 Qs

6th Grade Math Ch. 1 Lessons 3-4 Problem Solving

6th Grade Math Ch. 1 Lessons 3-4 Problem Solving

6th Grade

10 Qs

Ratios Test Study Guide 6th Grade Math

Ratios Test Study Guide 6th Grade Math

6th Grade

20 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

15 Qs

Proportions

Proportions

6th Grade

15 Qs

Unit 3 Test Review

Unit 3 Test Review

6th Grade

20 Qs

Unit Rate and Proportions

Unit Rate and Proportions

6th Grade

20 Qs

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade

12 Qs

RP Review part 1-Ratios, Unit Rate

RP Review part 1-Ratios, Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

David Dennis

Used 32+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A box hold 20 marbles. There are 13 green marbles and the rest are yellow. What is the ratio of yellow marbles to green marbles.

20 to 13

7 to 13

13 to 7

33 to 13

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Joseph went to a farm with 23 animals. 9 were goats, 6 were sheep, and the rest were dogs. What is the ratio of dogs to goats?

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A coin collector has 14 pennies, 7 nickels, 8 dimes, and 12 quarters. Which statement about the

collector’s coins is true?

The ratio of dimes to total coins is 8:41.

The ratio of nickels to pennies is 7:12.

The ratio of quarters to dimes is 14:8.

The ratio of total coins to nickels is 82:24.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Which ratio is true about the ingredients?

For every 3 cups of sugar, there are 4 cups of flour.

For every 2 eggs, there are 2 cups of sugar.

For every 1 egg, there is 1/2 cup of butter.

For every 3 cups of flour, there is 2 tsp of vanilla.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Which ratio is true about the ingredients?

For every 3 cups of sugar, there are 4 cups of flour.

For every 2 eggs, there are 2 cups of sugar.

For every 1 egg, there is 2 cups of butter.

For every 3 cups of flour, there is 1 tsp of vanilla.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Which ratio is true about the ingredients?

For every 2 eggs, there are 2 cups of sugar.

For every 1 egg, there is 2 cups of butter.

For every 3 cups of flour, there is 2 cups of butter.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Ainsley goes to the fair and buys tickets to ride the roller coasters. She wants to get the most tickets for the least amount of money. Which one should she choose?

20 tickets for $5

25 tickets for $7.50

30 tickets for $10

10 tickets for $2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?