Money word problems/Price lists/Unit prices

Money word problems/Price lists/Unit prices

3rd - 6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6th Grade Math Practice

6th Grade Math Practice

6th Grade

15 Qs

Using Unit Prices

Using Unit Prices

6th Grade

15 Qs

9s: Unit rate problems

9s: Unit rate problems

6th - 9th Grade

15 Qs

معدلات الوحدة

معدلات الوحدة

6th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

4th - 6th Grade

13 Qs

Divide Decimals by Whole Numbers

Divide Decimals by Whole Numbers

5th Grade

12 Qs

Rate and Unit Rate Quiz

Rate and Unit Rate Quiz

6th Grade

10 Qs

Unit Price Exit Ticket

Unit Price Exit Ticket

6th Grade

5 Qs

Money word problems/Price lists/Unit prices

Money word problems/Price lists/Unit prices

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd - 6th Grade

Medium

CCSS
3.OA.A.3, 3.NBT.A.2, 6.NS.B.2

+9

Standards-aligned

Created by

Thomas Bubb

Used 33+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Joey makes $350 each month. How much money will he make in a year?

$4,200

$3,000

$5,100

Tags

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

How much more does a flannel sheet cost than a navy blue bath mat?

Yellow bath towel $16

Fleece blanket $11

Navy blue bath mat $16

Flannel sheet $20

$5

$10

$4

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A 9-meter piece of cord costs $3.96. What is the unit price?

.44

1.96

.66

2.16

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.B.6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

How much money does Gwen need to buy an antique elm coffee table and an antique pine chest of drawers?

antique walnut buffet $3,161

antique elm coffee table $2,800

antique cherry bookcase $3,572

antique pine chest of drawers $8,721

antique oak writing desk $4,151

$11,521

$7,321

$11,882

$7,312

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a roll of tape costs $0.63, how much would it cost to buy 7 rolls of tape?

$3.15

$5.67

$4.41

$4.93

Tags

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Darren has $7.37. Does he have enough to buy a baseball and a jump rope?

jump rope $5.90

baseball $1.54

fishing pole $9.51

golf ball $1.15

basketball $9.60

Yes

No

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

CCSS.3.OA.D.8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A 5-pack of toaster pastries costs $1.10. What is the unit price?

.24

.50

.22

.35

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.B.6

CCSS.3.OA.C.7

CCSS.3.OA.D.8

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?