Find each unit cost.
1. 3 gel pens for $6
UNIT COST - MATH GRADE 3
Quiz
•
Mathematics
•
3rd Grade
•
Hard
Anh Viet
Used 18+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find each unit cost.
1. 3 gel pens for $6
$1 each
$3 each
$6 each
$2 each
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find each unit cost.
2. 6 jumbo balls for $12
$6 each
$3 each
$2 each
$12 each
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find each unit cost.
3. 4 books for $20
$4 each
$5 each
$10 each
$20 each
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find each unit cost to determine the better buy.
3 jars poster paint for $15
4 jars poster paint for $16
3 jars poster paint for $15
4 jars poster paint for $16
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find each unit cost to determine the better buy.
9 bottles of bubbles for $18
7 bottles of bubbles for $7
9 bottles of bubbles for $18
7 bottles of bubbles for $7
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find each unit cost to determine the better buy.
2 pounds of berries for $8
3 pounds of berries for $9
2 pounds of berries for $8
3 pounds of berries for $9
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$1
$2
$4
$5
15 questions
Multiplication 4s and 5s
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identity and Zero Property of Multiplication
Quiz
•
3rd Grade
13 questions
4th Grade Multi-step Word Problems
Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Multiplication problem solving
Quiz
•
3rd - 4th Grade
12 questions
4/14 Secured
Quiz
•
3rd Grade
12 questions
6 Times Tables
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Adding and Subtracting Word Problems
Quiz
•
3rd Grade
15 questions
Mathematics Grade 3 -Term 2 - 31 Jan
Quiz
•
3rd Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance
Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade