ISASP Practice

ISASP Practice

8th - 9th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Quiz #20

Quiz #20

6th - 8th Grade

20 Qs

Coordinate Plane

Coordinate Plane

5th Grade - University

25 Qs

CARTESIAN PLANE

CARTESIAN PLANE

9th Grade

15 Qs

MATH

MATH

8th Grade

20 Qs

Rates and Proportions Study Guide

Rates and Proportions Study Guide

6th - 8th Grade

20 Qs

Powers and Roots

Powers and Roots

8th Grade

16 Qs

Ratio and Proportion

Ratio and Proportion

6th - 8th Grade

15 Qs

Coordinate Plane Practice

Coordinate Plane Practice

5th - 8th Grade

20 Qs

ISASP Practice

ISASP Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

8th - 9th Grade

Hard

Created by

Lucas Boyd

Used 29+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Quadrant I

Quadrant II

Quadrant III

Quadrant IV

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

56

13

17

11

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

One pound of apples cost $1.74. Ms. Franklin spent $15.66 on apples. How many total pounds of apples did Ms. Franklin buy?

8

9

10

12

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store is having a 30% off sale on one style of pants. The original price of the pants was $45.50. What is the sale price?

$45.20

$40.95

$31.85

$13.65

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?