10 Business Studies Finance Revision
Quiz
•
Business
•
10th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Used 33+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Choose which definition is NOT correct for the term 'Budget'
Saving money
Estimate of revenue and costs for a set period of time
Estimate of money to spend
What a business can spend on certain areas
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Fixed costs are...
Costs that are changeable
Costs that are negotiable
Outgoing costs that remain the same
Costs that are variable
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is revenue?
Money that comes into a business through sales
Money that a business spends
Money that a business is owed
Money that a business allows for in its budget
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What four elements does a business need to consider when pricing a product or service?
Materials, cost analysis, marketing, loan repayments
Materials, labour, skills, loan repayments
Materials, marketing, loan repayments, skills
Materials, labour, marketing, loan repayments
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What figures are used to conduct a break even analysis?
Fixed costs, selling price & skills set
Fixed costs, selling price & variable costs
Fixed costs, variable costs & estimated costs
Fixed costs, selling price & revenue
6.
DRAW QUESTION
5 mins • 1 pt
Calculate the break even analysis for the following:
Heather's Halloween Shop wants to open another store. She has asked for you to conduct a break even analysis to see if it's viable.
Use the figures to conduct the analysis - draw the answers below.
Fixed costs are $55,000, selling price per Halloween outfit is $40 and variable cost is $15 per Halloween outfit.

7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the formula used to conduct a break even analysis?
Revenue/selling price - fixed cost = break even
Fixed cost/selling price - variable cost = break even
Fixed cost/selling price - revenue = break even
Fixed cost/variable cost - selling price = break even
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
Marketing intro
Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
OCR Business 2.2 Market Research
Quiz
•
10th - 11th Grade
12 questions
SGS Business 1.2.3 Market Segmentation
Quiz
•
9th - 11th Grade
10 questions
Marketing Functions
Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
BTEC Business Recap Comp 1-1
Quiz
•
9th - 11th Grade
15 questions
BBB4M
Quiz
•
10th - 12th Grade
10 questions
Costing Basics - Unit 1 - Introduction 1
Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Business Step by Step Quiz
Quiz
•
10th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
