Keith went for a 6 mile run on Saturday. The greenway had markers to show every 0.4 of a mile. How many markers did Keith see on his run?
Multiplying & Dividing Decimals

Quiz
•
Mathematics
•
4th - 6th Grade
•
Hard
Alecia MillbrookES
Used 19+ times
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
240 markers
2.4 markers
15 markers
1 & 2/4 or 1 & 1/2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A bag of potato chips holds 9 ounces of chips. Each serving is 1.8 ounces of chips. How many servings are in one bag of chips?
16.2 servings
5 servings
1.62 servings
0.2 servings
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Debbie walks 1.7 miles to school. Her friend Jason walks 0.3 as far as Debbie. How far does Jason walk to school?
0.51 miles
0.3 miles
5 & 2/3 miles
5.1 miles
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Veronica earns $2.50 for each chore she completes. One day after school she decides to do five chores. How much money will she make on that day?
$0.50
$12.55
$5.00
$12.50
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A relay race lasts 4.5 miles. The relay team has 3 members. If each runner goes the same distance, how far does each team member run?
13.5 miles
1.5 miles
15 miles
135 miles
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Antoine’s track coach requires his team to run 2.4 miles at the beginning of every practice. Cecilia’s coach requires her team to run 0.95 as far as Antoine’s coach. How far does Cecilia’s coach require her team to run at the beginning of every practice?
1.45 miles
0.3 r 23 miles
2.5 miles
2.28 miles
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Michael bought 3.2 pounds of grapes at the grocery store. When he checked his receipt, he realized he spent $16.00 on the grapes and wondered what the grapes cost per pound. How much does 1 pound of grapes cost?
$0.20 per pound
$51.20 per pound
$5.00 per pound
$12.80 per pound
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
TEST: Converting Units

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Measurement Review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Ratio and Rates with Conversion

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
12 Review GP Lesson

Quiz
•
5th Grade
11 questions
Types of Measurements

Quiz
•
5th Grade
16 questions
Fantastic 4th Grade Measurement Length & Weight

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Metric and Customary Units

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Mastering Proportions: Solve Real-World Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Basic multiplication facts

Quiz
•
4th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade