A bag of candy has 36 pieces, 12 of them are Kit Kats. What percentage of the candy are Kit Kats?
IM End-of-Unit 3 Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Wendy Long
Used 18+ times
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
25%
33%
12%
.33%
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Ali drives to Minneapolis at a constant speed of 245 miles in 3.5 hours. How many miles does she travel in 1 hour?
80 mph
65 mph
75 mph
70 mph
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If a passenger train travels 472 miles in 8 hours, how many miles would it travel in 5 hours?
295 miles
59 miles
94.5 miles
259 miles
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Randy can only deadlift 60% of his goal for competition. If he can currently deadlift 180 pounds, what is his goal?
400 pounds
108 pounds
300 pounds
250 pounds
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
An apple orchard lets you pick 4 bags of apples for $24. What is the price per bag of apples?
$96
$6 per bag
$16 per bag
$8 per bag
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
An apple orchard lets you pick 4 bags of apples for $24. How much of a bag can you buy for $1
0.17 of a bag
1.7 bags
.6 of a bag
6 bags
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
An apple orchard lets you pick 4 bags of apples for $24. At this rate, how many bags can you purchase for $60?
15 bags
10 bags
8 bags
6 bags
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Multiplying and Dividing Decimals

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Multiply and Divide Fractions and Whole Numbers

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Decimal Word Problems SOL 7.2 2018

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Solving Proportions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Decimal Multiplication and Divison

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rational Number Word Problems

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Measurement Systems (Conversion Factors)

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade