Week 20~Tuesday

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Heidi Hefner
Used 18+ times
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tanner collected 360 cans and bottles while fundraising for his baseball team. This was 40% of what Reggie collected. How many cans and bottles did Reggie collect?
144
900
216
600
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Emilio paid $287.50 in taxes to the school district that he lives in this year.
This year’s taxes were a 15% increase from last year.
What did Emilio pay in school taxes last year.
$250
$43.13
$1,916.67
$330.63
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A snowmobile manufacturer claims that its newest model is 15% lighter than last year’s model. If this year’s model weighs 799 lbs., how much did last year’s model weigh?
800 lbs.
918.85 lbs.
119.85 lbs.
940 lbs.
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 1 pt
Solve:
-5.37 + q ≤ 20.63
Which of the following are possible solutions to this inequality?
27
-26
0
26.1
Tags
CCSS.7.EE.A.1
CCSS.7.EE.B.3
CCSS.7.EE.B.4
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A child should no longer use a booster seat when they reach 4’9” tall. Janet is 59 inches tall. Can she go without a booster seat? Why?
Yes, because 59 inches is equivalent to 4' 11" which is greater than 4' 9".
Yes, because 59 inches is equivalent to 4' 11" which is less than 4' 9".
No, because 59 inches is equivalent to 4' 11" which is less than 4' 9".
No, because she is 59 inches and that is not equal to feet and inches.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which has the best unit rate?
The smaller one because it sells for $0.27 per oz.
The larger one because it sells for $0.23 per oz.
The larger one because it sells for $4.40 per oz.
The smaller one because it sells for $3.76 per oz.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Maria works as a florist and worked 15 hours last week and earned $112.50. At that rate, how much will she earn if she works for 10 hours?
$7.50
7.5
$75
$750
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Based on the table, how long will it take to mow one lawn?
35 hours
0.29 hours
0.29 minutes
35 minutes
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Conversion Word Problems Weight

Quiz
•
5th Grade - University
11 questions
Middle School Math Customary Measurement Word Problems

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Measurement Conversions Table

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Metric & Customary Conversions: Length and Weight Challenge

Quiz
•
5th Grade - University
12 questions
Which is the Better Buy (Comparing Unit Rates)

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Customary Units Review

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Measurement Conversions Practice

Quiz
•
4th Grade - University
12 questions
Measurement Conversions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade