Mental Quiz (Multiplication Strategies) 5

Mental Quiz (Multiplication Strategies) 5

4th - 5th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math Word Problems

Math Word Problems

3rd - 5th Grade

10 Qs

Maths Revision

Maths Revision

3rd - 4th Grade

20 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

5th Grade

15 Qs

Operations and Algebraic Thinking

Operations and Algebraic Thinking

4th Grade

12 Qs

Maths

Maths

1st - 6th Grade

20 Qs

Maths

Maths

4th Grade

20 Qs

Fun Division Word Problems for Grade 2 Learners

Fun Division Word Problems for Grade 2 Learners

2nd Grade - University

10 Qs

Division Fun: Word Problems for 3rd Graders!

Division Fun: Word Problems for 3rd Graders!

3rd Grade - University

10 Qs

Mental Quiz (Multiplication Strategies) 5

Mental Quiz (Multiplication Strategies) 5

Assessment

Quiz

Mathematics

4th - 5th Grade

Medium

Created by

Mrs. Joseph-Jagroop

Used 2+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

What is the cost of three candies is each one costs 12 cents ?

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Multiply 20 by itself.

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

What number when multiplied by 15 gives 90 ?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

48 x 3 =

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

18 x 1 x 3 =

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A school is having a play. Seven students from each of the fifteen classes will be chosen to act in the play. How many students will be in the school play?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Jerry went to the store and bought 12 boxes of donuts. If each box has 9 donuts, how many donuts were in the twelve boxes?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?